Europska unija kreće u rat s (dez)informacijama Rusije i Kine jer građani ‘nisu svjesni opasnosti’

dezinformacija, EP
Foto: Deposit photos

Na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu usvojen je izvještaj Posebnog odbora za vanjsko upletanje u sve demokratske procese u Europskoj uniji. Ovo tijelo upozorava kako postoji manjak osviještenosti o razmjerima stranog upletanja i manipulaciji informacijama, prije svega od strane Rusije i Kine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvješće je usvojeno s 552 glasova za, 81 protiv i 60 suzdržanih.

Zaključak je da EU mora biti spremniji za borbu protiv vanjskog upletanja i ‘dezinformiranja te da zlonamjerni i autoritarni državni akteri, poput Rusije i Kine, manipuliraju informacijama radi narušavanja demokracije u EU-u’, izvijestio je u srijedu Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj.

‘Europski građani i vlade u velikoj mjeri nisu svjesni prijetnji stranih aktera’

U zaključku stoji i da ‘europski građani i vlade u velikoj mjeri nisu svjesni prijetnji stranih aktera’ te se ‘poziva na sankcije zbog stranog upletanja i kampanja dezinformiranja’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlasti bi trebale razmotriti oduzimanje akreditacije organizacijama koje šire inozemnu državnu propagandu’, napominje se.

Zastupnici kažu kako zbog nedovoljne osviještenosti i nedostatnih protumjera EU-a, zlonamjerni državni akteri koriste upletanje kao prikladnu taktiku kojom ugrožavaju demokraciju.

‘Budući da EU i njegove države članice trenutačno ne posjeduju poseban režim sankcija povezanih s procesima upletanja i dezinformiranja koje organiziraju strani državni akteri, oni mogu sa sigurnošću pretpostaviti da će bez posljedica moći provoditi kampanje utjecaja na izbore, kibernapada, pridobivanja na stranu bivših istaknutih političara i jačanja polarizacije u javnoj raspravi. Zaključeno je u parlamentarnoj istrazi koja je imala za cilj utvrditi na koji način zlonamjerne strane sile manipuliraju informacijama s ciljem narušavanja demokratskih procesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Informacije mogu biti oružje’

U ratnoj agresiji na Ukrajini, ruska vlada je pokazala da ‘čak i informacije mogu biti oružje’. Rusija širi ‘dezinformacije nezapamćene zlonamjernosti i razmjera’ kako bi obmanula svoje građane i međunarodnu zajednicu. Parlament stoga pozdravlja nedavno uvedenu zabranu emitiranja u EU-u ruskih propagandnih medija poput Sputnika i RT-a‘, stoji u priopćenju.

Dodatno, Parlament predlaže sljedeće mjere: javno financiranje široko dostupnih neovisnih i pluralističkih medija, novinara i istraživača koji provjeravaju činjenice; razmotriti ukidanje dozvola organizacijama koje šire inozemnu državnu propagandu; prisiliti platforme društvenih medija, koje služe kao poligon za strano upletanje, da prestanu podržavati neprovjerene račune koji potiču širenje štetnog stranog upletanja, među ostalim i na jezicima koji nisu engleski.

Europska sveučilišta trebala bi preispitati svoju suradnju s Konfucijevim institutima, koji su kineska lobistička platforma, razjasniti izrazito neprimjerene odnose između određenih europskih političkih stranaka i Rusije; zabraniti strano financiranje europskih i nacionalnih političkih stranaka; hitno poboljšati kiber sigurnost, proglasiti softvere za nadzor kao što je Pegasus nezakonitima; otežati stranim akterima da vrbuju istaknute političare nakon što odstupe s funkcije’, stoji u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.