Europske demografske mjere: Pomoć starijima i – migracije?!

Foto: fah

Potpredsjednica Europske komisije za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica u srijedu je predstavila paket mjera koje su državama članicama na raspolaganju za suočavanje s demografskim promjenama u Europskoj uniji. Jedan od četiri stupa koja predlaže je da se manjak radne snage rješava zakonitim migracijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o setu mjera koje osiguravaju sveobuhvatan pristup demografskim promjenama. Temelji se na četiri stupa, prvi je potpora roditeljima u usklađivanju privatnog i profesionalnog života, što uključuje kvalitetnu skrb za djecu. Druga je mjera potpora mladim naraštajima da napreduju, razvijaju vještine, imaju bolji pristup tržištu rada i cjenovno pristupačnom stanovanju. Treći je stup usmjeren na osnaživanje i očuvanje dobrobiti starijih osoba, posebice kroz odgovarajuće politike na području tržišta rada, a četvrti da se problem manjka radne snage rješava zakonitim migracijama, kao dopuna iskorištavanju talenata iz Unije, prenosi Hina EU.

Možda će vas zanimati

Dr. sc. Mađarević: Migranti su namjerno usmjeravani prema Europi s ciljem da se geopolitički, društveno i ekonomski oslabi

Vlade međutim tvrde da su izbjeglice svi migranti koji dolaze tražiti bolji život u Europi iako su kršćani globalno najprogonjenija vjerska skupina,

“Demografske promjene snažno utječu na naša društva i gospodarstva: od pada nataliteta na cijelom našem kontinentu do društva koje stari i postupno prerasta u društvo dugovječnosti. Zbog demografskih promjena koje su postale tako opipljive, trebamo hitno djelovati i na europskoj razini da promjene ne postanu prepreka gospodarskom rastu i konkurentnosti Unije”, kazala je Šuica.

>Prof. Jurić: Je li Slavonija ispražnjena da bi se kuće iznajmljivale azilantima?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Manjak radne snage riješiti migracijama

Ističe se da ne nude jedinstven pristup demografskom problemu za sve države članice jer svaka od njih ima drukčiju situaciju, ali se daje skup mjera koje svaka članica može koristiti onako kako kome odgovara. Istaknula kako, na primjer, zemlje poput Hrvatske, Bugarske i još niz zemalja imaju problem odljeva mladih, školovanih ljudi.

“Mi sada s ovim setom mjera pokušavamo ponuditi alate koje bi država članice mogle upotrijebiti u skladu s njihovom situacijom na terenu”, kaže Šuica.

>Poljski predsjednik o migracijama: Pozivi EU-a na solidarnost su bajke!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako EK za rješavanje problema manjka radne snage predlaže zakonite migracije, dok se Europa bori s ilegalnim migrantima, a na udaru je i Hrvatska. Mnoge države sve se više bune i ne prihvaćaju prijedloge Europske unije za rješavanje problema nego traže bolja rješenja za sprječavanje ilegalnih migracija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.