Najviši sud Europske unije presudio je u utorak da istospolni partneri i djeca moraju biti pravno priznati u svim državama članicama kao obitelj.
Europski sud pravde izjavio je da djeca imaju zakonsko jamstvo slobodnog kretanja između zemalja – temeljno pravo građana EU-a – te stoga zemlje EU-a moraju priznati roditeljski odnos prema djetetu kako ne bi stvarale nejednakost od države do države.
Slučaj je završio na sudu nakon što su bugarske vlasti odbile novorođenoj djevojčici istospolnog para dati rodni list uz obrazloženje da dijete nema pravo imati dvije majke, prenosi The Hill.
Bugarska državljanka Kalina Ivanova i britanska državljanka rođena na Gibraltaru Jane Jones registrirane su kao majke njihove kćeri Sare, koja je rođena u Španjolskoj, tvrdi ILGA-Europe, LGBT aktivistička udruga.
“Kako nijedna žena nije bila Španjolka i budući da odluka Ujedinjenog Kraljevstva pod nazivom Zakon o britanskom državljanstvu iz 1981. ne dopušta Jones da prenese svoje državljanstvo na svoju kćer jer je rođena na Gibraltaru, paru nije preostalo ništa drugo nego da podnese zahtjev za bugarski državljanstvo za njihovu kćer”, naveli su iz ILGA-Europe.
Inače, prije samo tri godine Europski sud pravde je presudio da Rumunjska mora priznati valjanost “istospolnog braka” kojeg su 2010. u Belgiji sklopili Amerikanac i Rumunj.
“Iako zemlje članice same odlučuju hoće li dopustiti ‘istospolne brakove’, one ipak ne mogu kršiti slobodu boravišta građaninu EU-a na način da njegovom istospolnom partneru, državljaninu zemlje koja nije članica EU-a, zaniječu proizašlo pravo na dozvolu boravka na teritoriju europskih članica”, stajalo je tada u obrazloženju sudske odluke.
Izvor: narod.hr/The Hill