U Europskom parlamentu različita mišljenja o arbitraži

Foto: Fah

Predsjednik Europske pučke stranke (EPP) Manfred Weber izjavio je u utorak u Strasbourgu kako bi Hrvatska i Slovenija trebale nastaviti dijalog o graničnom sporu, dok se čelnik liberala (ALDE) Guy Verhofstadt založio za primjenu arbitražne odluke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik EPP-a Manfred Webber na molbu slovenske agencije STA da iznese svoj stav o hrvatsko-slovenskom arbitražnom sporu, kazao je kako bi bilo bolje da se europske stranke ne svrstavaju za Sloveniju ili Hrvatsku, te ih je obje pozvao da nastave dijalog i “nađu put” glede arbitražne odluke.

Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) koju vodi premijer Andrej Plenković dio je obitelji europskih pučana, najjače grupacije u EP, a slovenski mediji zadnjih su tjedana navodi da je HDZ snažno lobirao za svoje stajalište da je spor Zagreba i Ljubljane oko granice bilateralne naravi i da mu tako treba i pristupiti.

Čelnik liberalne grupacije (ALDE) Guy Verhofstadt napisao je na svom Facebook profilu da Europska komisija objema stranama treba pomoći da se arbitražna odluka implementira, te da je arbitražni sporazum iz 2009. godine Hrvatskoj “otvorio vrata” u EU, što je i česta tvrdnja Ljubljane koja EU smatra “sponzorom” arbitraže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Primjena arbitražne presude bila bi i u interesu EU-a i prilog stabilizaciji odnosa na Balkanu, naveo je Verhofstadt koji je nedavno boravio Ljubljani na regionalnom zasjedanju europskih liberala, te se susreo sa slovenskim premijerom Mirom Cerarom.

Cerarova Stranka modernog centra (SMC) se nakon osnivanja prije dvije godine pridružila ALDE-u.

Europski socijalisti i socijaldemokrati (PES), kao niti druge političke grupacije u Europskom parlamentu za sada se ne izjašnjavaju o prirodi slovensko-hrvatskog spora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.