GMO-u crveno svjetlo u Europskom parlamentu

Foto: Pixabay.com

Na plenarnoj sjednici održanoj u četvrtak Europskoga parlamenta zastupnici usvojili su uložene prigovore na nacrte odluka Europske komisije kojima se odobrava stavljanje na tržite sjemena genetski modificiranog kukuruza Bt11, genetski modificiranog kukuruza 1507, genetski modificiranog pamuka 281-24-236 × 3006-210-23 × MON 88913 te produljuju već izdana odobrenja za stavljanje na tržite sjemena genetski modificiranog kukuruza MON 810 i njegovih proizvoda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski parlament usvojio je rezolucije za svaku od predloženih odluka kojima traži od Komisije da ih povuče.

Navedeno argumentira već više puta izrečenim stavom kako nacrti provedbenih odluka Komisije prekoračuju provedbene ovlasti predviđene Direktivom 2001/18/EZ te kako smatra da procjena rizika uzgoja koju je provela EFSA nije cjelovita te da preporuke za upravljanje rizikom koje je iznijela Komisija nisu odgovarajuće.

Naime, prema mišljenju zastupnika, negativni učinci uzgoja takvih sorti genetski modificiranih proizvoda u kombinaciji s primjenom specifičnih pesticida ostavljaju prostora za provedbu dodatnih istraživanja njihovih negativnih učinaka na bioraznolikost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo dijelom i zbog tih razloga, Europski parlament smatra da nacrti provedbenih odluka Komisije nisu u skladu s pravom Unije jer su nespojivi s ciljem Direktive 2001/18/EZ Europskog parlamenta i Vijeća, koja, u skladu s načelom predostrožnosti, podrazumijeva usklađivanje zakona i drugih propisa država članica i zaštitu ljudskog zdravlja i okoliša kada se u okoliš namjerno uvode genetski modificirani organizmi ili u svrhu odluka koje obuhvaćaju genetski modificirane organizame na tržište kao proizvoda ili u sastavu proizvoda unutar Zajednice.

U skladu s člankom 26.c stavkom 2. Direktive 2001/18/EZ uzgoj predmetnih genetski modificiranih sorti kukuruza i pamuka zabranjen je na teritoriju Hrvatske, ali i na teritorijima Austrije, Valonije (Belgija), Bugarske, Cipra, Danske, Francuske, Grčke, Italije, Latvije, Litve, Luksemburga, Mađarske, Malte, Nizozemske, Njemačke (osim u svrhe istraživanja), Poljske, Sjeverne Irske (Ujedinjena Kraljevina), Slovenije, Škotske (Ujedinjena Kraljevina) i Walesa (Ujedinjena Kraljevina).

„Pozdravljam odluku kojom je teritorij Hrvatske izuzet od primjene ovoga sjemena te mi je posebno drago da su takve odluke donijele i nama susjedne države članice EU. To samo potvrđuje kako je inicijativa za proglašenje područja Alpe-Adria slobodnim od GMO-a koju zagovaram već duže od desetljeća i koju sam podigla na europsku razinu očigledno u praktičnoj primjeni. Nama susjedne države kao i Hrvatska prepoznaju važnost zaštite svoje tradicionalne proizvodnje hrane visoke kvalitete. Hrvatska je ovdje sigurno na pravom putu te treba tu prednost isticati i osigurati dodatnu vrijednost za svoje proizvode i kao takve ponuditi ih u turizmu.“ rekla je Petir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.