Američki izbori: Kada ćemo saznati izborne rezultate i što nakon izborne utrke?

Izvor: Fah

5. studenoga 2024. godine održavaju se 60. američki predsjednički izbori, jedni od najvažnijih u modernoj povijesti. U pedeset američkih država odlučivat će se o izboru 47. američkog predsjednika između demokratske kandidatkinje i trenutne potpredsjednice Kamale Harris i bivšeg republikanskog predsjednika Donalda Trumpa. No kada ćemo znati tko je pobijedio na izborima, što utječe na brzinu objave rezultata te što slijedi nakon same izborne utrke donosimo u nastavku teksta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izbore, koji se odvijaju po elektorskom sustavu, odlučit će sedam tzv. swing država. Ove godine već je glasalo više od 65 milijuna birača. Podaci o prijevremenim glasanjima dolaze iz država koje zahtijevaju registraciju birača jer to ne čine sve države, javlja Euronews.

>Starešina: Prognoza pobjednika američkih izbora ovisi o tome koje ste medije pratili

Kada ćemo znati tko je pobijedio na izborima?

Ako se ankete nisu pokazale točnima te jedan kandidat ima jasnu prednost pred drugim, poput Ronald Reaganove pobjede u 49 država 1984. godine, rezultat će biti očit unutar samo nekoliko sati. No s obzirom na tijesne rezultate izbora 2016. i 2020. godine, vjerojatnije je da će konačni ishod rezultata biti neizvjestan tijekom cijele noći pa čak i narednih nekoliko dana.

Mogući su i dugotrajni sudski procesi: donatori iz redova Republikanaca i konzervativni milijarderi dali su 140 milijuna dolara za 50 grupa zaduženih za “integritet izbora”, piše The Guardian.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prva birališta diljem SAD-a zatvorit će se u utorak navečer u ponoć po našem vremenu (18:00 EST), a posljednja će se birališta zatvoriti rano u srijedu ujutro, u 7 sati po našem vremenu (01:00 EST).

AP tvrdi da je stopa točnosti u zadnjih nekoliko općih izbora iznad 99,9%

Informativne organizacije kao što je Associated Press (AP) često procjenjuju pobjednika u izbornoj noći na temelju analize već prebrojanih glasova, broja neizbrojanih glasova i razlike između kandidata. AP tvrdi da je stopa točnosti u zadnjih nekoliko općih izbora iznad 99,9%. Kandidat koji gubi obično priznaje poraz u ranim jutarnjim satima sljedećeg dana, signalizirajući da je natjecanje praktički završeno.

Službeno, međutim, posao još nije gotov. Lokalni službenici završavaju prebrojavanje glasova u danima nakon izbora i šalju svoje rezultate državnim službenicima. Oni odobravaju rezultate i šalju ih saveznim vlastima. Svaka država mora imenovati pojedince poznate kao elektore do 11. prosinca. Oni se moraju sastati u glavnim gradovima svojih država kako bi dali svoje glasove za predsjednika i potpredsjednika 17. prosinca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>U kratkim crtama: Za kakve se politike zalažu Trump i Harris?

Izbori bi mogli donijeti veliki profit odvjetnicima

Dana 6. siječnja Zastupnički dom i Senat će prebrojiti i zbrojiti izborne potvrde na zajedničkoj sjednici. Potpredsjednik služi kao predsjednik Senata i formalno nadgleda primitak i prebrojavanje glasačkih listića te objavljuje rezultat. U ovom slučaju, Harris će proglasiti vlastitu pobjedu ili poraz na četvrtu godišnjicu pobune na Kapitolu.

Izbori bi mogli donijeti veliki profit odvjetnicima. Godine 2000., kada su kandidati bili republikanac George W. Bush i demokrat Al Gore, izborni dan bio je 7. studenog, ali rezultat nije bio proglašen sve do 12. prosinca. Sve oči bile su uprte u Floridu, gdje su glasovi bili podložni automatskom ponovnom prebrojavanju zbog Bushove izrazito male prednosti. Spor je završio na vrhovnom sudu, gdje su suci glasali za prekid ponovnog prebrojavanja, što je natjeralo Gorea da prizna poraz.

Godine 2020. AP je proglasio Joea Bidena pobjednikom četiri dana nakon izbornog dana, u 11:26 po istočnom vremenu u subotu, 7. studenog. Trump je proglasio pobjedu tri dana ranije, iako je više od milijun glasačkih listića ostalo neprebrojano, i izgubio je više od 60 pravnih sporova. Malo tko bi se kladio da neće ponovno pokrenuti sličan pokušaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Ristić: Samo nas par dana dijeli od najvažnijih izbora u novijoj povijesti svijeta

Što se događa nakon što izborna utrka bude odlučena?

Novoizabrani predsjednik formira tranzicijski tim za planiranje prijenosa vlasti. Taj tim radi na postavljanju prioritetnih politika, provjeri kandidata za ključne položaje u administraciji i koordinaciji s odlazećom administracijom. Novoizabrani predsjednik i ključni članovi njegovog tima počinju primati povjerljive izvještaje o nacionalnoj sigurnosti kako bi se pripremili za rješavanje postojećih ili novih globalnih prijetnji.

47. predsjednik bit će inauguriran u 12 sati, 20. siječnja, u američkom Kapitolu. Očekuje se da će se sljedeće godine vratiti velike gužve, nakon Bidenove smanjene verzije zbog pandemije. Predsjednik na odlasku obično prisustvuje inauguraciji kao simbol mirnog prijenosa vlasti, premda ga je Trump bojkotirao 2020. godine. Novi predsjednik odmah počinje s radom, često potpisujući niz izvršnih naredbi za poništavanje ili nastavak određenih politika te održava sastanke sa svojim timom.

>Sve što trebate znati: Kako izgledaju izbori u SAD-u?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.