Ivica Šola: EU nikada neće biti SAD

šola eu europska unija
Foto: Knjižara Nova, Fah; fotomontaža: narod.hr

Europa kao nadnacionalni imperij, ili Europa kao zajednica suverenih država? To je pitanje koje stoji u srži aktualnog rata koji je Bruxelles objavio Poljskoj, piše Ivica Šola za Slobodnu Dalmaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EU nije nikakva superdržava, već zajednica država

Poljski premijer Morawiecki snažno je branio odluku Ustavnog suda Poljske, kojom je osporena prednost EU-prava pred nacionalnim pravom.

Na temelju nacionalnog pravnog sustava nadležnost Suda Europske unije prestaje tamo gdje počinje nadležnost Ustava Poljske, kažu Poljaci. Dodajući da je sve drugo prekoračenje kompetencija koje EU ugovori, pa i lisabonski, koji nisu Ustav (!), daju sucima iz Luxembourga. EU na koncu konca nije nikakva superdržava, već zajednica država. A ako se želi nešto više od toga, onda se to mora i politički usvojiti, rekao je poljski premijer. Suvisla argumentacija.

To što se trenutno zbiva zapravo je u povijesti Europe već viđeno, samo se događa u odjeći 21. stoljeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, rat koji vode Varšava i Bruxelles, odnosno zagovornici EU-a kao zajednice suverenih naroda, i oni koji EU vide kao naddržavu, kao imperij, već je viđen u prošlosti.

Ništa nadnacionalno

I površni proučavatelj međunarodnih odnosa znat će da se poredak u kojem živimo naziva vestfalski poredak, nastao nakon završetka vjerskih ratova, kada je 24. listopada 1648. sklopljen vestfalski mir. Taj tridesetogodišnji vjerski rat je imao sva obilježja onoga što danas u EU-u gledamo kao sukob europskih federalista i suverenista.

Tridesetogodišnji rat se smatra i granicom između srednjovjekovnog poretka i početka modernog doba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(…)

Upravo se taj poredak, koji i danas čini model u kojem živimo, naziva vestfalskim: temelji se na načelu nacionalnog suvereniteta, iznad kojeg se ne priznaje nikakva vlast, ni vjerska ni imperijalna – nadnacionalna. Pitanja religije, političke strukture i društvenog poretka od tada su postali posao svake nacionalne države i nitko nije mogao utjecati na to u ime bilo koje nadnacionalne strukture.

Drukčije okolnosti

Dakle, to što se događa danas u EU-u je vraćanje prošlosti u drukčijim okolnostima, novi „vjerski rat“ u kojem se odlučuje hoće li se srušiti ono što je uspostavljeno vestfalskim poretkom ili idemo u stvaranje nadnacionalnog EU imperija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako, s jedne strane, „protestanti“ su danas utjelovljeni u onom što simboliziraju Poljaci, a „katolici“ ono što simbolizira Bruxelles i ideologija europeizma kao podvrsta globalizma.

U tom smislu „protestanti“, suverenisti, mijenjaju taktiku. Ne ide se u Brexit, u napuštanje EU-a. Ništa od Frexita, Itexita, Polexita…, to je priča za naivne. Suverenisti se nadaju da će redefiniranjem EU-a, njezina pravnog sustava, doći do očuvanja „vestfalskog poretka“.

Tako Le Pen više ne govori o “Frexitu”, već o nadmoći ovog ili onog prava te jasno kaže: “Potvrđujući primat svog ustavnog prava nad europskim zakonodavstvom, Poljska ostvaruje svoje legitimno i neotuđivo pravo na suverenitet”.

Zemmour pak, drugi predsjednički kandidat u Francuskoj, veli da EU želi izvesti „federalistički udar“ preko leđa Poljske. Meloni, talijanska lepenovka, rekla je istinito da Poljska radi „točno ono što je Merkeličina Njemačka učinila nekoliko puta“, kada je Ustavni sud u Karlsruheu presudio da Sud EU-a nije iznad njemačkog Ustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nijemcima Bruxelles zbog toga nije prijetio kao danas Poljacima.

Poljska hrabro stala na čelo

Zato, ako pobijede zagovornici Europe kao naddržave, to bio bio povratak u predmodernitet, slikovito, u Srednji vijek, samo bi imperij koji se temeljio na vjerskim dogmama zamijenio ovaj sa sekularnim dogmama, poglavito zloporabe ideje ljudskih prava dovedenih do bizarnosti, u svrhu ideološke i ine kolonizacije nad članicama poput Poljske.

EU, zbog svoje specifične povijesti, nikada neće biti SAD. Zato, za EU, postkolonijalna država nacija najbolji je okvir za demokraciju. To je vestfalski mir za 21. stoljeće kojem je Poljska hrabro stala na čelo, zaključuje Ivica Šola za Slobodnu Dalmaciju.

Kolumnu u cijelosti pročitajte na Slobodnoj Dalmaciji.

* Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.