Janša ukinuo javno financiranje novinske agencije STA, koja je pandan HINA-i

Janez Jansa: Antifa je globalna teroristička organizacija
Foto: Fah

Slovenska tiskovna agencija (STA), javni medij čiji je osnivač država, objavila je da više ne dobiva sredstva od Vlade Janeza Janše. Riječ je o agenciji koja je pandan Hrvatskoj izvještajno novinskoj agenciji (HINA).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluku je Janšina Vlafa donijela na prijedlog UKOM-a, svog Ureda za tisak i komunikacije.

> Hina se dvaput oglušila na priopćenje izbornog Etičkog povjerenstva

> Ustavni sud imenovao članove Etičkog povjerenstva koji će nadzirati ponašanje izbornih sudionika

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Ravnateljica HINA-e na dopis UIO odgovorila: “Pisat ću papi Franji!”

> UIO: Hinino plasiranje lažne vijesti o udruzi U ime obitelji

Neki su već krenuli s kritikama, tvrdeći kako je riječ o političkom pritisku na agenciju jer je Janša u nekoliko navrata izrazio nezadovoljstvo radom STA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Zašto HINA nije prenijela Plenkovićevu izjavu po kojoj mu Pupovčev odlazak na skup nije sporan?

> Evo što kaže upravni odbor HINA-e o prenošenju lažnih vijesti o U ime obitelji…

> Tko je Dario Juričan, predsjednički kandidat kojem je najveći donator kampanje portal Index?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Cenzura: Hini nije zanimljivo pismo prof. Marušića, HDZ-ovca koji je protiv IK, Plenkoviću

> Thompsonov tim: Je li HINA podružnica srpskih ekstremnih medija?

Inače, prema zakonu u Sloveniji, državna sredstva dobiva kao “javna služba” temeljem ugovora koji se obnavlja krajem svake godine, a isplaćuje u mjesečnim ratama.

Podsjetimo, Hrvatska izvještajna novinska agencija (HINA) javni je medij i jedina nacionalna novinska agencija u Hrvatskoj čiji su korisnici gotovo svi važniji elektronički i tiskani mediji u zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po Zakonu bi HINA trebala djelovati po načelima neovisnoga, nepristranog i profesionalnoga novinsko-agencijskog izvještavanja i ne smije biti izložena bilo kakvim utjecajima koji bi mogli ugroziti točnost, objektivnost ili vjerodostojnost njezinih informacija. HINA ne smije, faktički ili pravno, doći pod vlasničku ili drugu interesnu kontrolu neke ideološke, političke ili ekonomske skupine.

No, u Hini se često provodi cenzura, odnosno političko pogodovanje neobjavljivanjem informacija važnih za javnost, o čemu smo pisali više puta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.