Josipović: osjećaji građana za EU će porasti ako poraste proračun

Rasprava o pet mogućih scenarija koji se nude kada se govori o tome što je to Europa i što bi Europa treba biti, odvijala se danas na okruglom stolu o perspektivama budućeg razvoja Europske unije, rekao je predsjednik Republike Ivo Josipović i zaključio da upravo takve rasprave, koje uključuju politički i stručni pluralizam, nedostaju kako bi se raspravili socioekonomski i društveni problemi Unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opći zaključak rasprave je da će se suprotnosti koje vuku prema dezintegraciji Europe otkloniti, ako se racionalno razmišlja o tome imaju li države članice i građani naših država koristi od EU, rekao je Josipović i pojasnio da je jedna od pretpostavki da će osjećaj građana za EU porasti ako poraste proračun i izravni transferi iz europskih blagajni neposredno prema građanima.

Europa je krenula kao mirotvorno gospodarski projekt, ali nakon godina dominantnog mira u Europi, ona je više postala ekonomsko mirotvorna, kazao je Josipović i prenio pitanje s okruglog stola jesu li novi događaju u Ukrajini otvarili ponovo pitanje o Europi kao mirotvorno gospodarskom projektu.

Socioekonomski problemi Unije o kojima se raspravljalo su nezaposlenost i osiromašenje stanovništa, velike razlike u pojedinim državama članicama kada je riječ o razvijenosti, nedovoljne fiskalne i ekonomske integracije, političke i institucionalne krize vodstva na nacionalnoj i europskoj razini, pitanje političke reprezentacije te pad povjerenja u projekt EU, pojasnio je Josipović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raspravljalo se o društvenoj dimenziji, viziji Europe, kuda ide,što znači i što od nje očekujemo te što globalno hoće, želi, biti prema unutra i što hoće, žel, biti i biti prema van, rekao je Josipović i naglasio odgovornost politika i političara, ali i odgovornost medija kao faktora u formiranju javnog mnijenja u odnosu na Europu i njenu budućnost.

Raspravljalo se o tome kako ojačati institucije EU i kako profilirati odnos prema nacionalnim državama, za koji Josipović kaže da zasigurno nije gubljenje nacionalnih država i njihov nestanak, nego određeni racionalni, korisni kompromis u pogledu pojedinih funkcija.

Josipović je zaključio da će u nekim područjima nadležnosti EU jačati, dok će u nekim drugima jačati nadležnost nacionalnih država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podloga za rasprava o strateškim mogućnostima za budućnost EU je dokument Novi pakt za Europu, a o njemu su na okruglom stolu raspravljali politolozi, povjesničari, saborski zastupnici, europarlamentaraci, bivši i sadašnji veleposlanici te stručnjaci za vanjsku politiku u organizaciji Instituta za razvoj i međunarodne odnose iz Zagreba te konzorcija europskih zaklada ujedinjenih u Inicijativu Novi dogovor za Europu (New Pact for Europe), sa sjedištem u Bruxellesu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.