Prema posljednjim demografskim analizama, Mađarska je jedina zemlja u EU s porastom stope plodnosti, zahvaljujući svojoj demografskoj politici. U nastojanju da podrži obitelji s djecom i suzbije negativne demografske trendove, mađarska vlada uvela je već 2016. Program stambene potpore za obitelji, ili CSOK. Riječ je o programu koji nudi značajnu financijsku pomoć mladim parovima za stjecanje vlastitog doma.
Hrvatska, unatoč poražavajućim demografskim brojkama, nema ovakav program. Vlada RH je rješavanje demografskih problema uglavnom prepustila jedinicama lokalne samouprave, a novim stambenim planom ne nudi konkretna i jasna demografska rješenja.
Program je donesen tek kad je EU navodno prepoznala da gubi stanovništvo, uglavnom i zbog nepriuštivosti stanovanja, odnosno nemogućnosti da mladi dođu do nekretnine.
Novi stambeni plan RH uz floskulu priuštivog stanovanja uglavnom želi ispuniti norme EU-a, koje se u konačnici najviše svode na ispunjavanje Europskog zelenog plana odnosno smanjenja CO2 (zelena i kružna stanogradnja, energetska učinkovitost…) iz čega proizlazi da je popravljanje demografske slike u drugom planu, odnosno pitanje je – je li uopće u planu.
>Mađarska jedina zemlja u EU s povećanjem stope nataliteta
>Energetska učinkovitost zgrada stanovanje će učiniti još nepriuštivijim
Orbán: “Želimo da naša politika bude izgrađena na obiteljima”
“Želimo da naša politika bude izgrađena na obiteljima”, rekao je mađarski premijer Orbán prilikom predstavljanja demografske mjere CSOK još prije deset godina. “Obitelji ponovno moraju postati srž europske politike. Obitelji i djeca su doista blagoslov – ne samo za naciju, već i za cijelu europsku zajednicu.”
Trenutno su u Mađarskoj na snazi dvije glavne državne subvencije dostupne obiteljima koje si žele priuštiti dom: obiteljska stambena potpora (CSOK) i prijeporođajni zajam (”babaváró hitel”). No, od 1. siječnja 2024. godine obje mjere dostupne su po nešto strožim uvjetima.
Mađarska vlada je sve ove godine nastojala kroz stambenu politiku svim obiteljima omogućiti priuštivo stanovanje, no sada je, nakon pozitivnih rezultata, odlučila napraviti korak dalje. Najnovijim mjerama nastoji potaknuti gradnju nekretnina u ruralnim područjima te njihovo naseljavanje, a žene želi potaknuti da rađaju prije tridesete godine života. Ovo je plan kojim Mađarska može polučiti još bolje rezultate.
>U Hrvatskoj su vrtići besplatni u samo u devet gradova i 25 općina
Zašto je Mađarska uvela CSOK?
CSOK je program koji je od samog početka uvođenja nudio do 20 milijuna mađarskih forinti pomoći po obitelji, posebno za stjecanje vlasništva nad nekretninom, uz značajno smanjenje stope poreza na dodanu vrijednost na novoizgrađene kuće, s 27 na 5 posto.
Mladi parovi donose važne odluke o obitelji, posebno o broju djece koju žele imati, na temelju pristupačnosti stambenog prostora. Razumijevajući te teške odluke, ovaj program ima za cilj olakšati neke od njihovih financijskih izazova. Kao ulaganje u budućnost Mađarske, osmišljen je kako bi potaknuo bračne parove na veći broj djece. Pomoć koja je dostupna uključuje i mogućnost bespovratne potpore te zajma s niskom kamatnom stopom koji se može koristiti za kupnju stana ili kuće.
>Plenković u osam godina nije uveo niti jednu učinkovitu demografsku mjeru: Evo što bi trebao kopirati od Mađarske
Na koji način obitelji koriste CSOK?
CSOK ima dva glavna elementa:
Prvi element je ”bespovratna naknada čija visina ovisi o vrsti kupljene nekretnine (postojeća ili novoizgrađena) i najmanjem broju planirane djece”. Drugi je ”povoljan kredit uz kamatu već od 3%”.
Prenatalni zajam dostupan je ne samo za kupnju nekretnine nego i za druge svrhe. Iako se prenatalni zajam najviše koristi za kupnju nekretnine, koristi se još i za renoviranje doma, ugradnju energetski učinkovitije opreme ili kupnju automobila.
Na shemu otplate utječe broj djece. Nakon najave dolaska prvog djeteta (dakle od 12. tjedna trudnoće) kredit je beskamatan, nakon drugog dug se smanjuje za 30%, a nakon trećeg, preostali dug se oprašta.
>Koliko je Hrvatska u 30 godina izgubila stanovnika, a koliko druge europske države
Od 2024. novim mjerama vlada nastoji potaknuti naseljavanje ruralnih područja i potaknuti žene da rađaju prije 30. godine
Početkom 2024. godine mađarska vlada je povećala subvencije za obitelji, no uz neke izmjene. Maksimalni iznos CSOK-a (nakon troje djece, za izgradnju ili kupnju nove nekretnine) povećava se s 10 milijuna na 15 milijuna HUF, no smanjuje se broj parova koji ispunjavaju uvjete za navedenu mjeru. CSOK neće biti dostupan u zajednicama s populacijom većom od 5000. Što znači da obitelji neće moći iskoristiti niti samu olakšicu niti dodatne porezne olakšice (uključujući povrat PDV-a).
Maksimalni iznos prenatalnog zajma povećan je s 10 milijuna na 11 milijuna HUF. Drugu promjenu koju je uvela vlada je s obzirom na dobnu granicu rađanja. Dobna granica za žene koje podnose zahtjev za prenatalni kredit smanjena je s 40 na 30 godina. Ovim mjerama vlada želi potaknuti naseljavanje ruralnih područja. Čini se i da je namjera također okrenuti (svjetski) trend rađanja u kasnijoj dobi. Odnosno potaknuti rađanje prije tridesete godine života.
>Šterc: U zadnjih pet godina izgubili smo nevjerojatnih 260 tisuća ljudi
Novčane potpore za kupnju nekretnine
Prema mjeri CSOK bračni parovi s djecom imaju pravo na potpore za kupnju novoizgrađenih i rabljenih kuća. Sve do 2024. godine obitelj s troje ili više djece imale su pravo na do 10 milijuna mađarskih forinti (oko 25 000 eura) za novoizgrađenu kuću. Obitelj s dvoje djece i dalje ima pravo na 2,6 milijuna forinti, a obitelj s jednim djetetom na 600 tisuća forinti. Za rabljene kuće: 2,75 milijuna forinti za obitelj s četvero djece, 2,2 milijuna forinti za obitelj s troje djece, 1,43 milijuna forinti za obitelj s dvoje djece i 600 tisuća forinti za obitelj s jednim djetetom.
Bračni parovi koji imaju ili planiraju imati troje ili više djece mogu biti kvalificirani za zajam na 25 godina do 10 milijuna forinti s fiksnom kamatnom stopom od 3 posto. Parovi mogu dobiti povrat poreza na dodanu vrijednost do 5 milijuna forinti na troškove izgradnje kuće, a stopa PDV-a na novoizgrađene kuće smanjena je s 27 posto na 5 posto.
Naravno, postoje određena ograničenja. Da bi bili prihvatljivi, podnositelji zahtjeva moraju ispunjavati određene kriterije u vezi sa svojim statusom u sustavu socijalnog osiguranja. Ne smiju imati kaznenu evidenciju, a za zajam s niskom kamatnom stopom moraju imati dobar kreditni rejting. Veličina nove kuće, izražena u kvadratnim metrima, trebala bi biti najmanje broj djece puta dvadeset. Djeca se smatraju uzdržavanima do 25. godine života, odnosno sve dok se obrazuju.
>Vruća politička jesen, a o ključnom problemu demografskoj revitalizaciji tek sporadične informacije
Usvojena djeca također su uključena u program
Također, potpora nosi obvezu da primatelji vrate potpore ukoliko ne ispune obvezu da će odgajati broj djece na koji su se obvezali. Usvojena djeca su uključena u program, a obitelji koje ne mogu ispuniti svoju obvezu iz zdravstvenih razloga ne podliježu kaznama. Već 2016. godine 200.000 obitelji u Mađarskoj je imalo troje ili više djece. Do danas se ta brojka uvelike povećala.
Osim što pomaže mladim obiteljima da kupe nove kuće, Program stambene potpore za obitelji (CSOK) ima i komponentu ekonomskog poticaja. Cilj je bio povećati broj novih izgrađenih stambenih jedinica. Jer se procjenjuje da bi povećanje izgradnje novih kuća potaknulo će gospodarski rast i stvorilo nova radna mjesta.
Tekst se nastavlja ispod oglasa