Miro Cerar: Slovenija će vraćati izbjeglice u Hrvatsku

Slovenski mediji su objavili kako Slovenija uvodi nadzor granice s Mađarskom, a Austrija će tijekom večeri uvesti nadzor slovensko-austrijske granice. Slovenska vlada demantirala je teze da se Slovenija i Hrvatska dogovaraju o nenadziranom koridoru kojim bi izbjeglice mogle krenuti prema Austriji i Njemačkoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenska ministrica unutarnjih poslova Vesna Gyorkos Žnidar kaže da o tome nije bilo govora te da su obje zemlje članice EU i takve odluke bi bile u suprotnosti s pravnim sustavom Unije.

Premijer Miro Cerar rekao je da će u slučaju dolaska većeg broja migranata ili izbjeglica postupati u skladu sa schengenskom uredbom i u skladu sa slovenskim i europskim pravom. To znači da će Slovenija izbjeglice, kao i u dva slučaja do sada, vraćati u Hrvatsku ako pokušaju ući u Sloveniju.

Slovenija očekuje da Hrvatska kontrolira granicu, protiv koridora

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenska ministrica unutarnjih poslova Vesna Györkös Žnidar izjavila je u srijedu da je sada teško predvidjeti kada bi migranti koji su ušli u Hrvatsku mogli pojaviti na granici sa Slovenijom, i protiv je toga da se organiziraju koridori kroz Hrvatsku i Sloveniju kojima bi migranti išli prema svom željenom cilju Austriji i Njemačkoj.

“U ovom trenutku je neizvjesno točno reći koliko bi izbjeglica moglo doći u Sloveniju i kada. Od Hrvatske očekujemo stvarnu kontrolu naše međudržavne granice i uvažavanje pravila Europske unije”, kazala je Györkös Žnidar u razgovoru za Slovensku televiziju.

Dodala je da u pogledu odnosa prema izbjeglicama Hrvatska, koja za razliku od Slovenije nije dio Schengenskog prostora bez granica, ima iste obveze kao i Slovenija, te da očekuje da će se Hrvatska tih obveza držati i zaprimati zahtjeve za azil od onih koji to zatraže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodala je da se sadašnji režim kontrole po Schengenskim pravilima prema Hrvatskoj neće promijeniti, niti će se pojačati prisutnost slovenske policije uz granicu.

Glede humanitarnih koridora kojima bi se izbjeglice usmjerile prema Austriji i Njemačkoj koje su njihovo željeno odredište, a o čemu je po navodima slovenskih medija sa slovenskom ministricom kao o mogućnosti govorio hrvatski ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, to je izrijekom zanijekala, rekavši da o tome nije bilo govora.

Takvi bi koridori, kao i spontano i masovno dovođenje izbjeglica na granice bilo u suprotnosti s europskim acquisom, naglasila je Györkös Žnidar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče mjera na granici s Mađarskom, potvrdila je da će slovenske vlasti od ponoći na četvrtak na graničnim prijelazima pojačati nadzor i provoditi kontrolu dokumenata.

No, to ne znači da je granica zatvorena, rekla je.

Dodala je da je mjera potrebna zbog zaštite reda i sigurnosti u Sloveniji, ali da Slovenija neće vraćati Mađarskoj izbjeglice koji su u Sloveniju iz te zemlje ilegalno ušle, ako onio to ne žele i ako ih Mađarska ne želi primiti, kako bi trebala na osnovi međudržavnog sporazuma o readmisiji.

“Neće biti prisilnog vraćanja izbjeglica”, kazala je Györkös Žnidar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenija bi mogla primiti 5 do 7 tisuća izbjeglica

Migrantski val približio se Sloveniji koja bi u slučaju potrebe mogla primiti pet do sedam tisuća izbjeglica, pa je počela s pripremama oko njihova prihvata, navode u četvrtak slovenski mediji.

Slovenija je od ponoći uvela pojačani nadzor granice s Mađarskom, dok se na granici s Hrvatskom koja nije u Schengenskom prostoru primjenjuje schengenski sustav kontrole.

Ministarstvo unutarnjih poslova provelo je pripreme za postavljanje više prihvatnih centara za izbjeglice i migrante na granicama s Mađarskom i Hrvatskom u operaciji u kojoj bi Slovenija mogla primiti njih 5 do 7 tisuća, izjavio je za ljubljanski dnevni list “Dnevnik” državni tajnik u ministarstvu Boštjan Šefic koji koordinira pripreme.

“Ako bi ih bilo više, pobrinuli bismo se i za njih, ali svi sigurno neće ostati u Sloveniji jer migranti žele dalje”, kazao je Šefic.

Zbog očekivanja migrantskog vala preko Slovenije susjedna Austrija od sinoć je ponovo uvela kontrolu dokumenata na graničnim prijelazima Šentilj, Karavanke i Ljubelj, a slovenska policija objavila je da se radi o nadzoru koji nije sustavan i da se ne očekuje stvaranje kolona i gužvi.

Idućih dana slovenska policija priprema i pojačanu kontrolu putnika na vlakovima prema Vilachu i Grazu, navode u policiji.

Slovenska ministrica unutarnjih poslova Vesna Gjerkeš Žnidar objasnila je u srijedu uvođenje strožih mjera na granici kako bi se spriječio nekontrolirani dolazak migranata i ovladala krizna situacija kao nužan potez nadzora kako bi se održali mir, red i sigurnost, a zanijekala je da je s hrvatskim vlastima bilo govora o mogućnosti uspostave humanitarnih koridora prema sjeveru Europe.

Ljubljanski “Dnevnik” navodi da je većina stanovništva u Sloveniji empatična prema migrantima i ne bi podržala oštrije mjere prema njima niti zatvaranje granica, ali upozorava na vrlo restriktivnu azilantsku politiku zemlje koja i inače važi kao “tranzitna” migracijska, a ne kao konačno odredište, te kritizira postojeću praksu po kojoj se ilegalnim migrantima koji se smještaju u centar za strance u Postojni za svaki dan boravka naplaćuje 20 eura.

Ima i mišljenja da bi Slovenija zbog prijetećeg migrantskog vala trebala primijeniti mjere koje je poduzela Mađarska. Tako desnici blizak tjednik “Demokracija” navodi da je mađarski premijer Viktor Orban jedan od rijetkih europskih političara koji je svjestan migrantske opasnosti, pa tako i djeluje. Zato bi i Slovenija na svojim granicama uz pojačanu graničnu kontrolu u slučaju potrebe trebala postaviti i vojsku, navodi list, te dodaje da većina ljudi koji dolaze preko zapadnog Balkana nisu sirijski ii bliiskoistočne izbjeglice nego dolaze iz kampova u Siriji susjednim državama, gdje im ne prijeti nikakva opasnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.