Napadi postali pravilo: Migrant koji je odrubio ženi glavu u katoličkoj crkvi, u Francusku ušao preko Italije

epa08785304 Nuns lay flowers on a makeshift memorial to the victims of the knife attack at the entrance of the Notre Dame Basilica church in Nice, France, 30 October 2020. Three people have died in a terror attack. The attack comes less than a month after the beheading of a French middle school teacher in Paris on 16 October. EPA/SEBASTIEN NOGIER

Mi smo u ratu protiv islamističke ideologije”, kazao je ministar unutarnjih poslova Francuske, Gerald Darmanin nakon pokolja u Nici, ističući da je Francuska stanje pripravnosti podignula na najvišu razinu jer prijeti opasnost od novih terorističkih napada, javlja Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Nakon pada Salvinija: Ilegalni migranti ponovno imaju slobodan prolaz kroz Italiju

> Neuspjeh ljevičarske vlade: Broj ilegalnih migracija u Italiji skočio za 150 posto u odnosu na prošlu godinu

Brodicom do Lampeduze

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuska policija identificirala je terorista, 21-godišnjeg Tunižanina Brahima Aouissaouija, koji je u Francusku stigao s identifikacijskom iskaznicom talijanskog Crvenog križa, a u Nicu je doputovao vlakom, preodjenuo se na željezničkoj postaji pa odšetao do crkve gdje je nožem ubio tri osobe. Jean-François Ricard, glavni francuski tužitelj za terorizam, kazao je da su napadača snimile nadzorne kamere na željezničkoj stanici u Nici te da je otamo hodao 400 metara do crkve Notre Dame. U torbi, koju je imao uza se u trenutku je ranjavanja (odvezen je u kritičnom stanju) policija je pronašla Kuran i još dva bodeža, koja nije koristio jer je očito planirao nastavak svog krvavog pohoda.

Čini se da nije riječ o izoliranom slučaju kao ni o vuku samotnjaku jer je francuska policija uhitila 47-godišnjeg muškarca kojeg povezuju s teroristom na osnovi dopisivanja prije samog pokolja. Istovremeno se dogodilo još nekoliko napada u Francuskoj i Saudijskoj Arabiji, a sve se odigralo baš na Mevlud, dan kada muslimani slave rođendan proroka Muhameda. Tuniski tužitelj Mohsen Dali tvrdi da se Brahim Aouissaoui nije nalazio na popisu sumnjivih osoba prije no što je napustio zemlju 14. rujna ove godine. Isto tako, i iz francuske policije objavili su da Aouissaoui nije bio poznat ni francuskim obavještajnim službama. Ono što je zasad poznato jest da je Tunižanin Aouissaoui u Europu stigao preko Lampeduze te da je u talijanski grad Bari stigao 9. listopada, piše Hassan Haidar Diab za Večernji list.

Napadi postali pravilo

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ono što najviše zabrinjava stručnjake za terorizam i islamski radikalizam jest što su gotovo sve terorističke napade u posljednje vrijeme izveli mladi ljudi. Postavlja se pitanje jesu li pripadnici mlade generacije islamskog radikalizma krenuli u džihad na Europu? Obavještajne službe u Europi pokušavaju doći do informacija tko zapravo izdaje fetvu (vjersku obavezu) tim mladim koji su nedavno izašli iz puberteta da na okrutan način hladnokrvno ubijaju nedužne ljude.

Francuskog nastavnika Samuela Patyja 16. listopada usred bijela dana na javnom mjestu nedaleko od škole Bois d’Aulne u Conflans-Saint-Honorine, u okolici Pariza, u kojoj je predavao, dekapitirao je 18-godišnjak čečenskog podrijetla Abdulah Anzorov. Ubojica je odrubio glavu nastavniku jer je na satu povijesti prikazivao učenicima karikature proroka Muhameda, a potom je na svom profilu objavio fotografiju tijela profesora s odrubljenom glavom.

Početkom listopada 20-godišnji sirijski državljanin Abdulah A. H. H. u Dresdenu, u Njemačkoj, kuhinjskim je nožem napao dvojicu turista. U međuvremenu, na ulicama Nice raspoređeno je još vojnika koji će štititi javna mjesta poput škola i crkvi. Umjesto dosadašnjih 3000 vojnika, na francuskim ulicama sada ih je 7000.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.