Nezavisnost Katalonije: trenutak odluke danas u 18 sati

Foto: fah

U proteklih tjedan i pol svjedočili smo dramatičnim scenama iz Barcelone i cijelog katalonskog dijela Španjolske. Vlast u Madridu, koja je katalonski referendum već ranije proglasila neustavnim, pokušala ga je spriječiti policijskim nasiljem. U brutalnim napadima policije ozlijeđeno je nekoliko stotina osoba. I dok održavanje referenduma i njegovi rezultati pokazuju koliko Katalonaca podržava ideju o neovisnosti, mnogi skupovi pokazuju i one među njima koji podržavaju ostanak u Španjolskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko je odluka o neovisnosti jedne od najbogatijih regija Španjolske izgledna?

Katalonski predsjednik mora odgovoriti na to pitanje danas u govoru pred katalonskim parlamentom u 18 sati tijekom kojega bi trebao iznijeti posljedice referenduma o samoodređenju od 1. listopada.

54-godišnji Charles Puigdemont, nekadašnji je novinar te pristaša je neovisnosti od najmlađe dobi. Oženjen je Rumunjokm te je otac dviju djevojčica. Na regionalnim izborima 2015. dobio je 47,7 posto glasova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po više španjolskih medija, Puigdemont je svoj govor pisao i prepravljao čitav ponedjeljak, okružen savjetnicima, rastrgnut nesumnjivo između pristaša neosporna odlaska i onih koji strahuju da će rješenje, nezavisnost, na kraju biti gore zlo od pokroviteljstva Madrida.

“Basta! (Dosta!)”, poručile su mu i stotine tisuća Katalonaca protivnika nezavisnosti na velikom prosvjedu u nedjelju.

Istu je riječ u ponedjeljak upotrijebila glavna udruga poslodavaca nakon što je šest od sedam katalonskih tvrtki koje kotiraju na burzi odlučilo premjestiti svoje sjedište izvan regije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, Puigdemontov tim ga je ohrabrio da ustraje, s velikim prosvjedom predviđenim blizu parlamenta.

O budućnost pokrajine velike poput Belgije, sa 7,5 milijuna stanovnika, ali i sudbini čitave zemlje odlučuje se u utorak navečer tijekom govora, pred zabrinutim pogledom ostatke Europe, potresene Brexitom iz 2016.

Službeni dnevni red sjednice katalonskog parlamenta usredotočen je na “političku situaciju” nakon referenduma. Na referendumu su pobijedili katalonski pristaše neovisnosti s 90 posto glasova i stopom sudjelovanja od 43 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Carles Puigdemont mogao bi odabrati i srednji put, “odgođenu deklaraciju nezavisnosti”, ili se zadovoljiti simboličnom proklamacijom, navodeći hitnost dijaloga, i aktivirati postupak u etapama.

Zadnje riječi na tu temu dolaze iz dokumentarca emitiranog u nedjelju na katalonskoj javnoj televiziji u kojem Puigdemont ponavlja da će, u nedostatku posredovanja, pristaše nezavisnosti učiniti “ono što smo došli napraviti”.

U Madridu šef konzervativne vlade Mariano Rajoy upozorio je da bi u slučaju jednostrane deklaracije nezavisnosti mogao zahtijevati ukidanje autonomije pokrajine, mjeru koja nikada nije primijenjena u toj iznimno decentraliziranoj parlamentarnoj monarhiji.

Ima i druge instrumente na raspolaganju, jer je već preuzeo kontrolu nad financijama pokrajine u rujnu. Može uvesti i ublaženo izvanredno stanje koje bi mu omogućilo da djeluje ukazima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.