Papa nakon smrti Vincenta Lamberta uzrokovane prekidom hranjenja: ‘Svaki je život vrijedan’

epa07668721 Pope Francis celebrates a mass for the Feast of Corpus Domini in the parish of Santa Maria Consolatrice in Casal Bertone neighborhood, Rome, Italy, 23 June 2019. EPA/CLAUDIO PERI

Papa Franjo naglasio je u četvrtak na Twitteru da je “svaki život vrijedan”, reagirajući na smrt Francuza Vincenta Lamberta,  francuskog kvadriplegičara koji je jutros preminuo u Reihmsu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Neka Bog primi u svoje naručje Vincenta Lamberta. Nemojmo graditi civilizaciju koja isključuje osobe za čije živote smatramo da više nisu vrijedni življenja. Svaki život je vrijedan, uvijek”, napisao je Papa.

Preminuo Vincent Lambert: Nakon 10-godišnje bitke roditelja liječnici mu prekinuli hranjenje i hidrataciju

Vatikan je već ranije reagirao u priopćenju, istaknuvši da je s tugom primio vijest o smrti Vincenta Lamberta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Primili smo s tugom vijest o smrti Vincenta Lamberta. Molimo Gospodina da ga primi u svoj dom i izražavamo blizinu njegovim dragima i svima onima koji su ga sve do kraja dvorili s ljubavlju i predanošću. Podsjećamo i ponovno potvrđujemo riječi Svetoga Oca o ovom bolnom događaju: ‘Bog je jedini gospodar života od početka do njegova prirodnog svršetka i dužnost nam je uvijek štititi ga i ne podleći kulturi odbacivanja’“, kaže se u izjavi privremenog ravnatelja Tiskovnog ureda Svete Stolice.

Na društvenim mrežama je Papinska akademija za život ocijenila da je smrt Vincenta Lamberta i njegova priča poraz za ljudski rod.

Bivši medicinski tehničar (42), umro je u četvrtak u bolnicu u Reimsu, nakon što su liječnici 2. srpnja isključili sustav koji mu je nadoknađivao hranu i tekućinu i održavao ga na životu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Eutanazija u Francuskoj nije dopuštena, no zakon dopušta liječnicima da terminalno bolesne pacijente stave u duboku sedaciju do smrti.

Lambertova supruga i braća i sestre bili su za to da ga se prekine održavati na životu, ali njegovi roditelji katolici, uz podršku dijela rodbine, poduzeli su mnogobrojne pravne korake ne bi li pridobili liječnike da ga i dalje održavaju na životu.

U raspravi o pravu na smrt u Francuskoj Lambertov je slučaj dosad najprodorniji, jer je zahvaljujući Lambertovoj supruzi Rachel o njemu odlučivao Europski sud za ljudska prava, a roditelji su se obratili francuskome predsjedniku Emmanuelu Macronu da intervenira kako bi liječnici Lamberta i dalje držali na životu.

Eutanazija je u Francuskoj ilegalna, no 2016. je uveden zakon koji omogućava terminalno bolesnim pacijentima pravo da ih liječnici stave u trajnu duboku sedaciju (CDS) do smrti. Zakon pravi razliku između eutanazije i CDS-a čime je Francuska postala prva zemlja koja problem pravno rješava na taj način.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Eutanazija je dopuštena u različitim oblicima u Nizozemskoj, Belgiji, Kolumbiji, Luksemburgu i Kanadi, dok je potpomognuto samoubojstvo – u kojemu liječnik pomaže pacijentu da dokonča svoj život – dopušteno u nekoliko američkih država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.