Poljska je u srijedu optužila Europsku uniju za “dvostruke standarde” u svojem odnosu prema državama članicama, dan nakon što je Bruxelles odbacio Varšavinu obranu pravosudnih reformi za koje kritičari tvrde da prijete demokraciji.
EU je zaprijetila da će provesti kaznene mjere koje bi mogle uključivati oduzimanje poljskog prava glasa u Europi ako ne odustane od zakona kojim želi pojačati državnu kontrolu nad pravosuđem.
Europski parlament je 1.3. 2018. godine s 422 glasa za, 147 protiv i 48 suzdržanih podržao neobvezujuću rezoluciju koja podržava oštar stav Komisije spram Poljske, odnosno prijedlog da se aktivira članak 7 Lisabonskog sporazuma koji omogućuje da se u slučaju kršenja temeljnih vrijednosti Europske unije članici oduzme pravo glasa.
“Ništa ne šteti ideji europske integracije kao stvarna nejednakost njezinih članica pred zakonom, dvostruki standardi i odmak Europske komisije od svoje uloge, iz objektivnog čuvara ugovora u instrument u rukama nekih država“, rekao je u parlamentu poljski ministar vanjskih poslova Jacek Czaputowicz.
Poljska tvrdi kao u nekim drugim članicama poput Španjolske i Njemačke političari također igraju ulogu u biranju nekih sudaca, te da su pravosudne reforme potrebne kako bi se poboljšala učinkovitost i transparentnost poljskog pravnog sustava.
Desna vlada u Varšavi sukobljava se s EK-om po nizu pitanja, uključujući migrantske kvote. Poljska odbija prihvatiti dio većinski muslimanskih migranata u sklopu sustava kvota.
Czaputowicz je u parlamentu upoznao zastupnike s vanjskopolitičkim prioritetima vlade za 2018., a pritom je rekao kako institucije EU-a ignoriraju zabrinutost glasača i da to hrani euroskepticizam.
“Deficit demokracije u Europskoj uniji nije floskula, to je stvarnost koja ima duboke političke posljedice”, naglasio je ministar.
“Rastući val protivljenja integraciji na europskom kontinentu nije uzrok demokratskih nedostataka Unije, nego njihov rezultat”, zaključio je Czaputowicz, dodavši kako Poljska i dalje želi “snažnu Europsku uniju”.
Usprkos pogoršanim odnosima između Varšave i Bruxellesa, ankete pokazuju da je podrška europskom savezu u Poljskoj, zemlji koja prima najviše sredstava iz europskog proračuna, najveća u Europi.
Czaputowicz je u govoru naglasio i da snažnija europska integracija ne smije voditi do manje uloge Sjedinjenih Država u obrani Europe.
Poljska, članica NATO-a, veoma cijeni svoju blisku sigrunosnu suradnju sa SAD-om nasuprot sve agresivnije Rusije. I Varšava i Washington se protive planiranoj izgradnji plinovoda Sjeverni tok 2 kojim bi ruski energent direktno stizao u zapadnu Europu.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Hina/sv
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.