Liječnici i drugi zdravstveni radnici u području Belgije na kojem se govori nizozemski jezik, koji su voljni učiniti kasne pobačaje također bi podržali legalizaciju čedomorstva, pokazalo je istraživanje objavljeno u časopisu Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica.
“Gotovo devet od deset ispitanika (89,1%) [koji obavljaju kasne pobačaje] slažu se da je u slučaju ozbiljnog (ne-smrtonosnog) neonatalnog stanja, primjena lijekova s izričitom namjerom okončanja života novorođenčadi prihvatljiva”, pišu autori.
Dalje navode kako „većina liječnika dijeli mišljenje da bi zakon trebao biti izmijenjen kako bi se olakšalo donošenje odluke o prekidu života novorođenčadi”.
Naime Belgija je podijeljena na tri regije: Flandriji (nizozemski jezik), Valonija (francuski jezik) i Bruxelles (mješoviti). Stanovništvo Flandrije čini oko polovice stanovništva; Valonije, jedna trećina; a ostatak Bruxelles. Doneseni zakoni vrijede za cijelu zemlju, ali stavovi prema pobačaju i eutanaziji izrazito su različiti, te u Flandriji postoji tendencija praćenja trendova u Nizozemskoj.
Stavovi izneseni u ovom članku našli su se pod kritikom dopisnika za bioetiku u National Reviewa, Wesleyja J. Smitha.
“Takvi maliciozni stavovi prevladavali su u eugeničkom pokretu i predvidljiva su društvena posljedica kulturnog prihvaćanja eutanazije”, napisao je.
Njemački liječnici obješeni su u Nürnbergu zbog ubijanja novorođenčadi s invaliditetom – što je bio dio medicinskog holokausta. Isti taj čin – ubojstvo djeteta jer je invalid ili smrtno bolesno – sada se u Nizozemskoj prihvaća uz slijeganje ramenima”, dodao je.
U Belgiji je eutanazija legalizirana već 2002. godine kada je legalno eutanazirano 24 ljudi. Usporedbe radi 2017. godine u Belgiji je bilo čak 2304 slučajeva eutanazije, a neka istraživanja pokazuju kako se povećava broj ljudi eutanaziju više ne vide kao iznimno riješenje za teške slučajeve, već kao nužan alat za dostojanstvenu smrt.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.