Postignut konačni dogovor o europskoj digitalnoj lisnici

digitalni
Foto / iStock

Europski parlament i Vijeće EU-a postigli su konačni dogovor o uvođenju europske lisnice za digitalni identitet, a Europska komisija kao predlagač pozdravila je taj korak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Time je zaključen proces provedbe rezultata privremenog političkog dogovora postignutog 29. lipnja o pravnom okviru digitalnog identiteta EU-a. Komisija tvrdi da je riječ o prvom pouzdanom i sigurnom okviru za digitalni identitet za sve građane EU-a.

Europska komisija smatra da je dogovor važan korak u ostvarivanju ciljeva digitalnog desetljeća do 2030., odnosno digitalizacije javnih usluga.

Svi građani imat će mogućnost posjedovanja digitalne lisnice

Sukladno tome, svim građanima ponudit će se mogućnost da posjeduju lisnicu za digitalni identitet, koja će im omogućiti pristup javnim i privatnim uslugama na internetu uz jamčenje pune sigurnosti i zaštitu osobnih podataka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Europska unija uvodi za svoje građane digitalni identitet; koje to opasnosti nosi?

Osim javnih usluga, velike internetske platforme klasificirane u skladu s Uredbom o digitalnim uslugama, poput Amazona, Facebooka ili platforme Booking.com, kao i privatni pružatelji usluga koji imaju obvezu identifikacije korisnika, morat će prihvatiti digitalnu lisnicu EU-a u pružanju svojih internetskih usluga.

Osim toga, funkcije digitalne lisnice učinit će ju privlačnom za sve privatne pružatelje usluga i tako stvoriti nove poslovne mogućnosti. Lisnica će pružateljima usluga olakšati usklađivanje s različitim regulatornim normama.

Digitalizirani identitet

Osim pohrane digitalnog identiteta, lisnica će korisnicima omogućiti otvaranje bankovnih računa, plaćanje i držanje isprava u digitalnom obliku, poput mobilne vozačke dozvole, liječničkog recepta, putne karte ili različitih vrsta potvrda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Digitalna lisnica nudi praktičnu mogućnost identificiranja i pokrivenu propisima Unije.
Komisija tvrdi da će lisnica u potpunosti poštovati korisnikov izbor, odnosno odluku hoće li i kada dijeliti osobne podatke.

>Kolakušić: Digitalni podaci – euro, identitet i zdravstveni – dovesti će do nestanka slobodnog čovjeka

Također, tvrdi da ona nudi najviši stupanj sigurnosti usklađen s jedinstvenim normama, uključujući i otvoreni dio kako bi se spriječila mogućnost zloporabe i nezakonitog praćenja građana.

Komisija ističe kako je rasprava koja je prethodila donošenju ove odluke osnažila odredbe u nizu područja važnih za građane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uvođenje odmah nakon službene odluke

Lisnica će sadržavati pregled svih transakcija dostupnih vlasniku, nudit će mogućnost prijave kršenja pravila o zaštiti podataka i omogućiti komunikaciju između različitih lisnica. Nadalje, europska lisnica omogućit će prihvaćanje podataka iz nacionalnih sustava e-građana.

Odluku Vijeća EU o digitalnoj lisnici sada moraju potvrditi Europski parlament i Europsko vijeće. Nakon službene potvrde, odluka o europskom digitalnom identitetu stupit će na snagu 20 dana nakon objave u službenom glasilu EU-a.

Države članice bit će obvezne svojim građanima dati na raspolaganje digitalne lisnice u roku od 24 mjeseca od donošenja provedbenih akata kojima se utvrđuju tehničke specifikacije.

>Predsjednica Europske središnje banke: Digitalni euro bit će dopuna novčanicama eura, a ne zamjena

Ti akti, koji će se donijeti u roku od 6 do 12 mjeseci nakon donošenja uredbe, temeljit će se na specifikacijama razvijenima u okviru paketa instrumenata EU za digitalni identitet, usklađenog za područje cijele Unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Digitalna lisnica kao dio digitalne transformacije EU

U okviru strategije digitalnog desetljeća do 2030., utvrđuju se planovi digitalne transformacije. U skladu s tim ciljevima, sve ključne javne usluge trebale bi do 2030. biti dostupne na internetu, svi građani trebali bi imati pristup svojim zdravstvenim podatcima na internetu i svi bi trebali imati pristup sigurnoj elektroničkoj iskaznici.

Pravni okvir za europski digitalni identitet pružaju postojeće uredbe o elektroničkoj identifikaciji i povjerljivim uslugama. Odgovarajuća uredba eIDAS donešena je 2014. i predstavlja podlogu za prekograničnu elektroničku identifikaciju, autentifikaciju i potvrdu internetskih stranica unutar Unije.

Komisija smatra da će njezin prihvaćeni prijedlog poboljšati učinkovitost i proširiti prednosti sigurnog i praktičnog digitalnog identiteta na privatni sektor.

>Čovječanstvo između zapadnog ‘progresivizma’, ruskog ‘neo-feudalizma’ i kineskog ‘digitalnog socijalizma’

Europska digitalna lisnica podvrgnuta je provjeri u okviru četiri pilot projekta koja su stajala više od 90 milijuna eura u programu “Digitalna Europa”, od čega je Komisija financirala 46 milijuna.

Testiranja su obuhvatila digitalnu vozačku dozvolu, digitalnu zdravstvenu iskaznicu, digitalna plaćanja i digitalne potvrde o stručnim kvalifikacijama. Pilot projekti su pokrenuti 1. travnja 2023. i smatra se da ću pridonijeti poboljšanju tehničkih specifikacija digitalne lisnice.

Komisija zadovoljna

Podpredsjednica Europske komisije Vĕra Jourová poručila je kako joj je drago da je prihvaćen prijedlog Komisije.

“Digitalna lisnica EU-a označit će početak novog razdoblja digitalnog desetljeća kao prikladan i siguran način upravljanja osobnim digitalnim ispravama i svakodnevnom pristupa javnim i privatnim internetskim uslugama. Europljani će imati kontrolu nad svojim osobnim podatcima i moći će ih, ako to žele, dijeliti putem aplikacija na svojim telefonima”, izjavila je Jourová.

Povjerenik za unutarnje tržište EU-a Thierry Breton smatra pak da je odluka o digitalnoj lisnici važan korak prema cilju Unije da se do 2030. svim građanima omogući korištenje sigurnog digitalnog identiteta uz zaštitu privatnosti.

“Lisnica digitalnog identiteta EU-a građanima će omogućiti kontrolu nad vlastitim podatcima i povećati sigurnost u kontaktima vezanima za internetske usluge. Ona će ojačati tehnološku suverenost Europe i pomoći nam u rješavanju današnjih i budućih izazova u digitalizaciji”, rekao je Breton.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.