Pusić za borbu protiv terorizma neposredno i gospodarskim mjerama

Hrvatska ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić izjavila je u ponedjeljak u Barceloni da se EU i arapske zemlje južnog Mediterana protiv terorizma moraju boriti neposredno, ali i dugoročno gospodarskim mjerama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šefica hrvatske diplomacije sudjeluje na neformalnom sastanku europskih ministara vanjskih poslova s kolegama iz zemalja tzv. južnog partnerstva, odnosno afričkih i azijskih zemalja na obali Sredozemnog mora.

“Jedine zemlje koje su od onih na europskoj strani Mediterana ugroženije od terorističkih napada i prijetnje terorizma su arapske zemlje južnog Mediterana gdje se teror skriva iza islama”, izjavila je Pusić novinarima.

“Europa želi partnerstvo s tim zemljama u borbi protiv terorizma i ekstremizma u najširem kontekstu, kroz konkretne mjere neposrednog suzbijanja terorizma, ali i dugoročne, gospodarske mjere”, dodala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razgovori o borbi protiv džihadizma, ilegalnoj emigraciji i energetici

Posljednji ministarski sastanak Unije za Mediteran održan je prije sedam godina, kada je i osnovana ta organizacija zamišljena kao most između EU-a i drugih europskih, azijskih i afričkih zemalja na obalama Sredozemnog mora.

Pusić smatra da je došlo vrijeme da se redefiniraju odnosi između ta dva bloka koja čine uniju 43 država, utemeljenu 2008. na poticaj bivšeg francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozya.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U zadnjih nekoliko godina odnosi i teme koje dominiraju između EU i južnog Mediterana su najprije sigurnosne prirode, borba protiv terorizma, pitanje globalne sigurnosti i sigurnosti mediteranske regije te pitanje migracija”, navela je Pusić.

Ministri u glavnom gradu Katalonije razgovaraju o borbi protiv džihadizma, ilegalnoj emigraciji i energetici. Sastanak je dogovoren u sklopu “europske politike susjedstva”, kako EU naziva odnose sa zemljama uz svoje granice.

Stvaranje Unije za Mediteran od početka je izazivalo polemike. Neke zemlje poput Španjolske i Italije, a prije svega Njemačka, bojale su se da će na taj način Francuska preuzeti glavnu riječ na Sredozemlju te ispred EU-a voditi dijalog sa sjeverom Afrike te drugim zemljama, uglavnom svojim bivšim kolonijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na to se nadovezala i kompleksna struktura koja zahtijeva ravnotežu između sjevera i juga Mediterana sa supredsjedništvom, trenutačno EU-a i Jordana, iznad glavnog tajnika Marokanca Fathallaha Sijilmassia.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.