EU: Blagi rast zaposlenosti, problem mladi i dugotrajno nezaposleni

Broj zaposlenih postupno raste u većini država Europske unije, a najveći problemi ostaju dugoročna nezaposlenost i nezaposlenost mladih, pokazuje kvartalni pregled zaposlenosti i socijalne situacije, koji je u ponedjeljak objavila Europska komisija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zaposlenost u zemljama članicama EU-a poboljšava se, skromno ali ustrajno, iako razvoj situacije na razini EU-a prikriva velike razlike među državama članicama”, navodi se u izvješću.

U posljednjem tromjesečju prošle godine zaposlenost u EU-u porasla je za 0,2 posto. Ona je rasla u većini država članica, uključujući i one s vrlo velikom stopom nezaposlenosti, poput Grčke i Španjolske. Iznimke su Portugal, Hrvatska i Cipar, gdje je zaposlenost u zadnjem kvartalu 2014. pala za 1,4 posto u Portugalu, 0,9 posto u Hrvatskoj i 0,6 na Cipru.

Na godišnjoj razini, u 2014. zaposlenost je porasla za 1 posto na razini EU-a i rasla je u svim zemljama članicama, osim na Cipru, u Finskoj i Latviji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zaposlenost je u četvrtom kvartalu prošle godine povećana u gotovo svim sektorima. Osim u uslužnom sektoru, u kojem zaposlenost raste već nekoliko godina, sad se bilježi rast i u industriji i građevinarstvu, a jedino se u poljoprivredi bilježi pad.

Razlike u stopama nezaposlenosti vrlo su velike u zemljama članicama i kreću se od 4, 8 posto u Njemačkoj, 5,3 posto u Austriji, do 26 posto u Grčkoj i 23,2 posto u Španjolskoj.

Dugoročna nezaposlenost, koja traje najmanje godinu dana, blago je pala za 0,2 posto u razdoblju od trećeg tromjesečja 2013. do istog razdoblja 2014. na razini EU-a. Ukupno je 12,4 milijuna ljudi u EU dulje od godinu dana bez posla, a među njima je više od šest milijuna nezaposleno duže od dvije godine. Stopa dugotrajne nezaposlenosti u nekim članicama je vrlo visoka – Grčkoj (19 posto), Španjolskoj (12,6 posto), Hrvatskoj (9,7 posto), Slovačkoj (9 posto), Portugalu (8 posto), Italiji (7,4 posto), Cipru 7,8 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nezaposlenost među mladima EU-a smanjuje se od 2013. na razini EU-a i u većini zemalja članica, ali i dalje je vrlo visoka – 21,1 posto.

U Grčkoj i Španjolskoj nezaposlenost pogađa 50 posto mladih do 25 godina, a više od 30 posto na Cipru, u Portugalu i u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.