Od 1. siječnja 2019. do danas, u Italiju su stigle samo 202 strane osobe u odnosu na 4.731 u istom razdoblju prošle godine. Radi se o padu dolazaka ilegalnih migranata od 95,73%, prema informacijama iz talijanskog ministarstva unutarnjih poslova.
Najveći pad dogodio se u Sardiniji gdje nije stigao niti jedan migrant u ovom dijelu godine. U Kalabriji pad iznosi 82%, s 53 dolaska ove godine u usporedbi s 296 prošle godine; a na Siciliji 96,5%: 149 dolazaka ove godine u odnosu na 4321 u istom razdoblju 2018. godine, javlja Tgcom.it.
Ministar unutarnjih poslova i potpredsjednik Vlade Matteo Salvini u gostovanju na televiziji 7. veljače objasnio je kako će se broj dolazaka ilegalnih migranata dodatno smanjiti.
>Salvini se izborio da “taksi za migrante” obustavi operacije: Aquarius više ne plovi Mediteranom
“U zadnjih petnaest dana otkada više nema brodova nevladinih organizacija na obalama Libije, znate li koliko je migrantskih brodova napustilo luku? Nula. Nula. Kakva situacija, kakva slučajnost!”
Zanimljivo je da je u ponedjeljak kasno navečer prvi čamac s ilegalnim migrantima krenuo iz libijske luke, međutim libijska obalna straža uspješno ga je vratila natrag.
U vezi toga Salvini se oglasio također na Twitteru te kratko poručio:
“Splav sa 100 migranata identificirana i zaustavljena od strane libijske obalne straže. Svi su spašeni, svi poslani natrag tamo odakle su došli. Odlično.”
Jedan od razloga zašto Libija u posljednje vrijeme uspješno vraća ilegalne migrante je zahvaljujući pomoći iz Italije.
“Cilj koji želim postići jest da ovdje više nema nijednog broda” s migrantima”, rekao je Matteo Salvini nakon razgovora s libijskim viepremijerom Ahmedom Maiteeqo još u srpnju 2018. godine.
>Matteo Salvini i talijanska desnica na vrhu, ljevica na povijesnom dnu
“Prioritet je ukinuti embargo na oružje Libiji”, poručio je tada je Salvini o zabrani prodaje oružja Libiji iz 2011., pošto je ta sjevernoafrička zemlja utonula u kaos kada je bio svrgnut dugogodišnji vođa Moamer Gadafi, u čemu su pomogle i vojske zapadnih zemalja.
“Krijumčari ljudi i oružja naoružavaju se kako ih je volja, a jedini koji trpe embargo su legitimne libijske vlasti”, istaknuo je ministar talijanskih unutarnjih poslova.
Tekst se nastavlja ispod oglasa