Slovenski premijer Marjan Šarec izjavio je u srijedu da ga žalosti “mlaka” reakcija Europske komisije i da je očekivao snažnije očitovanje Bruxellesa na navodno slovensko otkriće da je hrvatska obavještajna agencija SOA prisluškivala slovenskog arbitra Jerneja Sekoleca i slovensku agenticu Simonu Drenik tijekom arbitraže o granici.
“Od Europske komisije sam očekivao da naglasi kako je potrebno poštovati vladavinu prava i da su pritisci na medije nedopustivi, osobito ako dolaze iz susjedne države” kazao je Šarec slovenskim novinarima u Bruxellesu gdje sudjeluje na summitu EU-a.
Na zanimanje slovenskih izvjestitelja o tome kako Europska komisija gleda na najnoviju špijunsku aferu između Slovenije i Hrvatske glasnogovornik Komisije Schinas je odbio komentirati to događanje, rekavši da o tome zna samo iz medija i da je to bilateralno pitanje o kojemu Komisija nema komentara.
Nacionalne obavještajne službe i s njima povezana pitanja spadaju u nacionalne nadležnosti i stoga je na državama članicama da nadgledaju i kontroliraju svoje službe, rekao je slovenskim novinarima glasnogovornik Komisije Margaritis Schinas, dodavši kako Komisija nema obavještajne službe, nema špijune i nije upućena u taj svijet.
Na dodatno pitanje hoće li možda predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker na marginama summita koji počinje u srijedu razgovarati s premijerima dviju zemalja o tom pitanju, Schinas je odgovori da ne vjeruje da će o tome biti riječi.
Šarec je u utorak sazvao sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost, u vezi navodnih otkrića slovenske obavještajne službe SOVA da su hrvatski obavještajci špijunirali Sekoleca i Drenik prije nekoliko godina, a onda snimke njihovih nedopuštenih kontakata i dogovaranja plasirali u medije, kako bi Hrvatskoj dali izgovor za izlazak iz arbitraže, te navoda slovenskih medija da je na njih vršio pritisak lobist hrvatske vlade da se to ne objavi. On je te hrvatske navodne postupke ocijenio nedopustivima.
Braneći se od domaćih kritika kako se oko “špijunske afere” s Hrvatskom diže prevelika prašina zbog skorih izbora za Europski parlament na kojima Šarecova stranka mogla po prvi put dobiti svoje zastupnike, Šarec je rekao da oko toga nema nikakvog “opsadnog stanja” u slovenskoj politici nego da je njegova vlada samo odgovorila na pritiske koji su došli iz Hrvatske.
“Sazvali smo Vijeće za nacionalnu sigurnost i tako reagirali, mislim da je to bio pravilan potez”, kazao je Šarec, a prenose slovenski mediji.
Tekst se nastavlja ispod oglasa