Slovenci i dalje o provedbi kompromitirane arbitraže…

Foto: fah

Slovenski zastupnici u Europskom parlamentu različito gledaju na pokušaj Europske komisije da pomiri stajališta Slovenije i Hrvatske oko graničnog prijepora i arbitraže, pa neki ističu da do rješenja ne može doći bez dijaloga s hrvatskom stranom, dok drugi očekuju jači pritisak Bruxellesa na Zagreb, pokazali su njihovi odgovori za Slovensku televiziju koje je javni servis objavio u u četvrtak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokazalo se da u pritisak Bruxellesa više vjeruju zastupnici iz stranaka bližih vladi lijevog centra, a u dijalog sa Zagrebom kao pravim rješenjem oni iz opozicijskih konzervativnih stranaka.

Eurozastupnik Milan Zver iz stranke bivšeg premijera Janeza Janše, a u Europskom parlamentu djeluje u skupini zastupnika konzervativnog EPP-a, kazao je da se europske institucije ne miješaju u granične sporove država članica i da bi utjecaj mogli imati samo arbitri, odnosno njihova arbitražna presuda, te dijalog slovenske i hrvatske strane.

Slovenska vlada pravi stratešku grešku odbijanjem razgovora s hrvatskom stranom, za što je odgovoran i premijer, ali u prvom redu ministar vanjskih poslova, kazao je Zver.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slično je ocijenila i njegova stranačka kolegica Patricija Šulin.

Naš i hrvatski premijer moraju sjesti i razgovarati ako želimo da dođe do rješenja, kazala je Šulin.
Eurozastupnica Tanja Fajon koja dolazi iz Socijalnih demokrata (SD) Dejana Židana kaže da bi bila razočarana ako Europska komisija pri implementaciji ne reagira odlučnije.

Ako Europska komisija ne bude igrala ulogu kakvu je najavila i ako ne bude inzistirala na poštovanju međunarodnog prava, naši će državljani s pravom biti razočarani, kazala je Fajon za Slovensku televiziju. Očekujem jasne poteze Europske komisije, ali i to da se u dijalogu s Hrvatskom postigne neko rješenje, dodala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski parlamentarac Alojz Peterle koji je u Sloveniji prije 30-ak godina osnovao prvu demokršćansku stranku i postao premijer, a kasnije bio i ministar vanjskih poslova kazao je da se ne čudi što Europska komisija zastupa stajalište da treba poštovati arbitražni sporazum i da je zemljama u sporu ponudila dobre usluge potpredsjednika Komisije Fransa Timmermansa.

U ovom trenutku ne vidim put kojim bi se zaobišlo rješenje iz arbitražne presude, kazao je Peterle, dodavši da je nezadovoljan neusklađenim nastupima o tom pitanju između premijera Mire Cerara i njegova ministra vanjskih poslova Karla Erjavca.

Pitam se što možemo očekivati u toj za nas važnoj stvari ako se o tome ne mogu dogovoriti dva ključna čovjeka u vladi, kazao je Peterle, dodavši kako ima osjećaj da Cerar i s druge strane Erjavec o tom pitanju svaki za sebe vode posebnu politiku, što za državu nije dobro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.