Slovenija će proučiti kapacitete za primanje izbjeglica

Slovenija bi u iduće dvije godine, po prijedlogu Europske komisije i raspodjeli imigrantskih kvota, trebala primiti 702 izbjeglice iz Sjeverne Afrike i s Bliskog istoka, što je šok za slovensku politiku budući da je premijer Miro Cerar prije manje od mjesec dana govorio o spremnosti svoje države da primi najviše tridesetak potencijalnih tražitelja azila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec u srijedu nije bio raspoložen za komentiranje podatka da bi u Sloveniju trebalo doći 207 imigranata koji su još izvan područja Europske unije, te 495 Sirijaca i Eritrejaca koji se trenutačno nalaze u Italiji i Grčkoj, ali je rekao da Slovenija načelno mora biti solidarna prema zajedničkom europskom i humanitarnom problemu.

“Pravilno je da u ime solidarnosti primimo određen broj izbjeglica, ali se u ovom trenutku o broju još ne može govoriti”, kazao je Erjavec novinarima, dodavši da će za sve postupke biti nadležno ministarstvo unutarnjih poslova.

Slovenski premijer Miro Cerar nedavno je vrlo rezervirano govorio o prijedlozima Europske komisije o uvođenju obvezujućih imigracijskih kvota za sve članice Europske unije, navodeći da bi one trebale ostati dobrovoljne, s time da svaka zemlja pokaže solidarnost i ne bježi od toga pitanja, ali u skladu sa svojim mogućnostima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo unutarnjih poslova navelo je da će prijedloge koji su iznijeti u Bruxellesu, a nisu još usklađeni na najvišoj razini među čelnicima EU-a, proučiti i donijeti prema njima stajališta koja će uz solidarnost uvažiti i mogućnosti Slovenije, te sigurnosni aspekt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.