Slovenski parlament ovaj tjedan treba raspravljati i o “hrvatskim” temama

Foto: Fah

Novi saziv parlamenta Slovenije, koja još nije dobila vladu i u ponedjeljak je predsjednik tek počeo konzultacije o mandataru, ovaj će tjedan razmatrati više “hitnih” i neodgodivih predmeta, a među njima i dva o odnosu s Hrvatskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim neodgodivog izbora novog guvernera slovenske središnje banke, nakon što je prijašnji guverner Boštjan Jazbec prijevremeno morao završiti svoj mandat, parlament bi na prijedlog predsjednika Pahora mogao mogao odlučivati i o ispražnjenom mjestu ustavnog suca, ali i o zakonu za zaštitu interesa Nove Ljubljanske banke u Hrvatskoj.

Kako piše u ponedjeljak ljubljansko “Delo”, parlament bi trebao raspravljati i o podizanju tužbe protiv Hrvatske pred sudom EU-a u Luksemburgu, zbog hrvatskog nepriznavanja odluke kompromitiranog arbitražnog suda.

Slovenski mediji navode da je među kandidatima za najviše mjesto u središnjoj banci i bivša premijerka Alenka Bratušek, a podržala bi je i koalicija Marjana Šarca, o kojoj se tek pregovara, iako neki dodaju da je riječ samo o spekulaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezano za tužbu protiv Hrvatske zbog neispunjavanja arbitražne odluke, o njoj će dodatno na prijedlog odlazećeg premijera Mire Cerara raspravljati i odlučivati parlamentarni odbor za vanjsku politiku kojim će u ovom mandatu predsjedati Socijalni demokrati (SD).

Cerar je tužbu najavljivao još u lipnju, ali je odlučio da prethodno o tome raspravlja novi parlament, kako bi za taj potez svoje vlade ponovo dobio konsenzus, piše “Delo”.

Osim o granici novi parlament će na sjednici odbora za financije, možda još ovog tjedna, odlučivati i o prijedlogu zakona za zaštitu interesa NLB-a u Hrvatskoj koji je po tvrdnjama ministrice Mateje Vraničar Erman već sastavljen.
Riječ je o zaštiti imovine i računa NLB-a u Hrvatskoj, a vezano na tužbe koje su pred hrvatskim sudovima pokrenule Zagrebačka banka i Privredna banka Zagreb. Riječ je o slučaju prenesene stare devizne štednje hrvatskih građana, nakon što je nekoliko tih postupaka u Hrvatskoj već završeno pravomoćnim presudama u korist banaka koje su pokrenule tužbeni postupak.
To je doista velik problem za Sloveniju, ali i odlazeću vladu Mire Cerara koja je pred Europskom komisijom stalnu odgodu obveze prema Komisiji da se najveća banka u 100-postotnom vlasništvu države privatizira pravdala njenom smanjenom vrijednošću zbog hrvatskih tužbi.
Cerar je više puta izjavio da je zbog tog neriješenog pitanja NLB za strane investitore manje vrijedna čak za 400 milijuna eura, zbog čega je od Komisije zahtijevao da se rok za prodaju njenih 75 posto dionica produži za još dvije godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.