Slučaj Gard: Roditeljima malenog Charlieja ne dopuštaju da s njim provedu nekoliko dana izvan bolnice

Foto: Fah

Britanski sudac dao je u srijedu roditeljima bolesnog dječaka Charlieja Garda vremena da do četvrtka u podne s bolnicom dogovore uvjete oko njegove smrti, a ako to ne uspiju on će biti prebačen u hospicij gdje će biti isključen s aparata koji ga održavaju na životu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Slučaj Gard: Završila pravna bitka roditelja za bolesnog dječačića

Jedanaestomjesečni dječačić pati od ekstremno rijetkog genetskog poremećaja koji uzrokuje oštećenje mozga i slabljenje mišića.

Roditelji Charliea Garda su odlučili prekinuti pravnu borbu za pravo na liječenje svoga djeteta jer su posljednji nalazi pokazali kako je zbog bolesti mišićna struktura toliko uništena da je lijekovima i rehabilitacijom nije moguće vratiti u prvobitno stanje. Zbog toga su donijeli odluku kako liječenje više nije u Charlievom najboljem interesu jer ne bi imao „kvalitetu“ života kakvu zaslužuje, čak i kad bi eksperimentalno liječenje bilo uspješno.
Otkad su odlučili da će pustiti da Charlie umre, njegovi roditelji očajnički pokušavaju doći do dogovora koji bi im omogućio da s njim provedu nekoliko dana izvan bolnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Slučaj Gard: Zastupnici u EU parlamentu osudili Europski sud za ljudska prava zbog ‘kršenja najtemeljnijih vrijednosti Europe’

O tome koliko će Connie Yates i Chris Gard imati vremena provesti sa svojim sinom prije njegove smrti odlučit će sud. Oni već nekoliko dana pokušavaju dobiti dozvolu da odvedu sina kući, no na saslušanju održanom u srijedu postalo je jasno da se to neće dogoditi.

Odvjetnik Charliejevog skrbnika kojeg je imenovao sud rekao je da nijedan hospicij ne može na duži rok pružiti skrb djeci koja su intenzivno na aparatima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> I Trump podržao pravo roditelja da o svom trošku nastave liječiti svoje dijete

Roditelji tvrde kako su pronašli liječnika koji bi bio voljan nekoliko dana nadgledati Charlieja u hospiciju, što bi im pružilo posljednju šansu za postizanje dogovora te vrste za kojeg im je sudac dao rok do četvrtka u podne.

“Ako do sutra u podne roditelji, skrbnik i bolnica ne dogovore alternativni aranžman, Charlie će biti prebačen u hospicij i ubrzo maknut s aparata”, poručio je sudac Nicholas Francis.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Yates je u jednom trenutku u sudnici zavikala, vjerojatno na Charliejevog skrbnika: “Što bi bilo da je to vaše dijete? Nadam se da ste zadovoljni sobom”, nakon čega je u suzama napustila prostoriju.

Charliejevi roditelji ranije su od bolnice tražili mogućnost da dijete odvedu na eksperimentalno liječenje u Sjedinjene Države, što su odbili britanski sudovi i Europski sud za ljudska prava jer to nije u interesu djeteta, pisao je AFP.

> Papa Franjo izrazio podršku roditeljima Charlieja Garda, a Vatikanske bolnice su ga spremne primiti

Roditelji su prikupili 1,4 milijuna funti donacija, što je bilo dovoljno za odlazak u SAD i za samu terapiju. Međutim, liječnici u dječjoj bolnici Great Ormond Street u Londonu, u kojoj se Charlie liječio, donijeli su odluku da njihovo dijete treba “dostojanstveno umrijeti”, a tu liječničku odluku potvrdili su i sudovi u Velikoj Britaniji, piše AFP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Charlijevi roditelji su se nadali da će im sud u Strasbourgu izaći u susret, ali 27. lipnja Europski sud za ljudska prava je odbacio njihovu žalbu.

Liječnici bolnice Great Ormond Street drže da je produljenje tretmana neopravdano, jer dijete pati, što su prošlog petka naveli u priopćenju.

Odvjetnik obitelji Gard je izjavio da je odlukama britanskih sudova te odlukom Europskog suda za ljudska prava povrijeđeno Charliejevo pravo na život kao i pravo bračnog para Gard na poštivanje obiteljskog života.

Odvjetnik je istaknuo da bi roditelji trebali biti slobodni kod donošenja odluka o liječenju svog djeteta, osim ako prijedlog ne predstavlja opasnost nanošenja značajnije štete djetetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.