Španjolska je suočena s otcjepljenjem Katalonije, ogromnom nezaposlenošću mladih, egzodusom i do pola milijuna ljudi godišnje u posljednjem desetljeću, zastrašujućim javnim dugom, ali apsolutni prioritet nove prokomunističke vlade je od početka preseljenje posmrtnih ostataka diktatora Francisca Franca iz okolice Madrida na nepoznato mjesto. Staljin je falsificirao povijest retuširajući službene fotografije s kojih bi nestali oni koje je odlučio dati strijeljati, brišući im svaki trag, a Španjolski vladajući socijalisti rade nešto slično.
Obitelji dano 15 dana za prijedlog
Obitelji, koja se protivi tom potezu, je dano samo 15 dana da daju prijedlog novog počivališta, a nije poznato hoće li ono uopće biti poznato javnosti, jer Vlada želi Franca strpati u neobilježen grob kako bi se spriječilo (sve brojnije) “nostalgičare” da ga posjećuju.
Uredba kojom je odobrena ekshumacija ostataka Franca koji su ležali u mauzoleju u blizini Madrida od njegove smrti 1975. godine je donesen običnom većinom. Vijeće ministara je bilo za, a narodne i građanske stranke protiv. Za su glasale Socijalistička stranka premijera Pedra Sáncheza, ekstremistički lijevi Podemos i katalonske i baskijske nacionalističke stranke.
Izglasavanje uredbe znači da će se, nakon višemjesečnog spora, uklanjanja posmrtnih ostataka bivšeg diktatora vjerojatno dogoditi kasnije tijekom ove godine, unatoč protivljenju Francove obitelji i velikog dijela građana.
Njegovi unuk, Francisco Franco Martínez Bordiú, izjavio je: “Vlada je poduzela ovu oportunističku, kukavičku i osvetoljubivu odluku. Ovo je samo trik da pridobiju glasove za lijevu stranu.”
“Ponovo otvaranje starih rana”
Pablo Casado, čelnik Narodne stranke, koji je nastao iz reformističkog krila starog Francoovog režima, kritizirao je Sáncheza za “ponovno otvaranje starih rana” u pokušaju “prikrivanja činjenice da on nije u stanju vladati“.
Stranka Građana, koja je u koaliciji s Narodnom strankom, također je kritizirala taj korak.
“Čini se kako nas neki žele vratiti sukobima između crvenih i plavih, sukobima i podjelama, a to je ono što bipartijska politika voli”, rekao je šef te stranke Albert Rivera. Po njemu, takva politika je zastarjela kao “slušanje glazbe na kazeti ili vinilu”.
Francova jedina kćer, Carmen, umrla je lani u dobi od 91. godine. Ona je predsjedala nacionalnom zakladom Francisco Franco braneći naslijeđe svog oca do zadnjeg trenutka.
U vezi novog zakona u Španjolskoj spekuliralo se i s mogućnošću da Španjolska deložira iz posljednjeg počivališta i Antu Pavelića, no za sad nema konkretnih najava o tome iz same Španjolske. Dođe li do toga, otvara se pitanje hoće li njegovi ostaci biti preseljeni u BIH gdje je rođen, Hrvatsku iz koje je emigrirao u Španjolsku, ili neku treću zemlju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa