Starešina: Macron dobio konkurenciju u utrci za novog šefa Francuske, ali i Europe. Tko je Valerie Pecresse?

starešina macron pecresse
Foto: Narod.hr, fah, commons.wikimedia.org

Emmanuelu Macronu zvijezde su se zbilja smiješile ove godine. Njegov drugi mandat u Elizejskoj palači donedavno je izgledao kao gotova stvar. Uz to, u vrijeme izborne kampanje, Francuska predsjeda EU-om. Naoko idealno, Macron je tipični proizvod dobro osmišljenog političkog marketinga. Retoričke vještine uvježbava još od puberteta, od dramske sekcije. – piše Višnja Starešina u kolumni za Slobodnu Dalmaciju koju djelomice prenosimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

K tome, nakon povlačenja Angele Merkel i gubitka njezine stranke na njemačkim parlamentarnim izborima, mjesto stvarnog šefa/šefice EU-a ostalo je upražnjeno. Trenutak kao stvoren za to da ga preuzme Francuska. Dosadilo je i Emmanuelu biti manji Angelin brat. I brzo je zgrabio priliku. Učvrstio je savezništvo s Italijom. Nakon što je Hrvatskoj prodao Rafalee, odletio je u Rim zajedno sa svojom počasnom rafalnom eskadrilom. Poslao ih da nadlete Vječni grad (predstave mora biti) i staro francusko-talijansko partnerstvo ojačao Quirinale ugovorom o svekolikoj bilateralnoj suradnji uključujući obranu, migracije, ekonomiju…

Njemački kancelar Olaf Scholz nije još niti raspakirao stvari u novom kancelarskom uredu, a već su mu Macron i talijanski premijer Mario Draghi uputili združeni poziv da EU olabavi pravila fiskalne discipline, kako bi potaknula investicije. Na to se pak svakom njemačkom kancelaru i ministru financija diže kosa na glavi, jer to prevodi – Njemačka će u konačnici plaćati tuđe dugove.  Macronu je put prema neslužbenom europskom prijestolju naoko postao širom otvoren.

A onda se dogodila Valerie Pecresse, predsjednička kandidatkinja francuskih republikanaca. Pripadnica republikanskog establišmenta, žena s besprijekornom političkom i osobnom biografijom te s bogatim iskustvom u izvršnoj vlasti, koja samu sebe predstavlja kao “trećina Thatcher, dvije trećine Merkel”, ima ozbiljne šanse pobijediti Macrona u drugom izbornom krugu. Aktualnog predsjednika pak definira kao osobu bez sadržaja, čiji je glavni cilj – svidjeti se svima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Macron – Geopolitički izazov

Pecresse još nismo imali prilike vidjeti na djelu na širem europskom planu i provjeriti koliko je Thatcher, koliko Merkel, a koliko samo Pecresse. No da je dobro opisala Macrona kao političara čiji je glavni cilj “svidjeti se svima”, potvrdio je i njegov nedavni nastupni govor u funkciji predsjedavajućeg EV-a pred Europskim parlamentom.

Ključne su poruke bile: “više Europe”, sigurnosno i obrambeno samodostatan EU uz istodobno širenje i reformu Schengena (što se Hrvatskoj, dakako, sviđa), više zelenog EU-a i zajamčeno pravo na pobačaj u cijelom EU-u.

No glavni glumac kao da je zaboravio okolnosti ove predstave. Zaboravio je da publika nije samo gledatelj, nego i zainteresirani akter. I da svi čuju – sve. Pa se mogu samo nasmijati na Macronovu viziju europske obrambeno-sigurnosne autonomije. Uostalom, čak je i Moskva višekratno odbila njegove prijedloge da EU samostalno sudjeluje u pregovorima o rusko-ukrajinskoj krizi…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Netko tko uistinu želi biti budući vođa EU-a morao bi znati graditi kompromise od najnižeg zajedničkog nazivnika. A ne izazivati svjetonazorske otpore i podjele, kao što ih je Macron potpirio i pledirajući u nastupnom govoru za zajamčeno europsko pravo na pobačaj. Vodeće mjesto za Francusku i dalje je otvoreno. Ali sve je očitije da su to prevelike cipele za Emmanuela Macrona – zaključuje Višnja Starešina za Slobodnu Dalmaciju.

Kolumnu u cijelosti pročitajte na Slobodnoj Dalmaciji.

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.