Svijet u šoku nakon tragedije Airbusa A320: Tko su žrtve, ali i oni koji su izbjegli smrt u posljednji trenutak?

Zrakoplov Airbus A320 njemačke kompanije Germanwings, star 24 godine, srušio se u francuskim Alpama, na jugu zemlje, u regiji Barcelonnette, letio je na liniji Barcelona – Düsseldorf, na letu su bila 144 putnika i šest članova posade, uzrok pada još uvijek se istražuje, dok Europa i obitelji stradalih u šoku vidaju rane sućut obiteljima stradalih stiže sa svih strana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Španjolskoj je proglašena trodnevna nacionalna žalost s obzirom da je u zrakoplovu bilo navodno 45 Španjolaca. Uz njih, među putnicima je bilo 67 Nijemaca, među kojima 16 učenika na povratku s razmjene, potom dvoje Australaca, dvoje Kolumbijaca, te najmanje jedna žrtva iz Belgije.

Kopenhagen i Buenos Aires kazali su da su u zrakoplovu bili jedan Danac i dvoje Argentinaca, dok Meksiko vjeruje da je na letu bilo i troje Meksikanaca. London je također kazao da je moguće da je u avionu bilo i Britanaca, a Tokio je u srijedu ujutro objavio da je na popisu putnika dvoje Japanaca koji žive u Düsseldorfu.

U stravičnoj nesreći njemačkog zrakoplova nema stradalih hrvatskih građana, potvrđeno je iz Ministarstva vanjskih poslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stradao čitav jedan razred i dvoje profesora

U nesreći je stradalo, nažalost i dosta djece, među njima dvoje profesora te 16 učenika koji su se vraćali kući s učeničke razmjene te dvije bebe, učenici su se nalazili u školi u Llinars de Valles, u blizini Barcelone.

Radi se o učenicima iz gimnazije Joseph-König, iz njemačkog grada Haltern-am-Seea, stanovnici tog grada opraštaju se u tuzi od nesretnih mladih ljudi koji su stradali u tragičnoj zrakoplovnoj nesreći.  Ispred škole okupio se veliki broj ljudi, svih uzrasta, puno je učenika koji su pohađali istu gimnaziju s nastradalima u nesreći, sve je puno cvijeća i svijeća.  Brojni natpisi svjedoče o tuzi za poginulima, između ostaloga može se pročitati: “Jučer nas je bilo puno. Danas smo sami!”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

GERMANY FRANCE PLANE CRASH

“Nestvarna tuga”

” Što da roditelji rade sada? Što će braća i sestre učiniti. Zajedno smo odrasli, a sada su otišli”, rekao je jedan neutješni dječak za britanski Sky News. Nakon što je ravnatelj gimnazije preko interfona rekao da se dogodilo nešto loše svi su učenici izašli na školsko dvorište, kad su čuli vijesti o tragediji svi su u isti čas počeli plakati. “Tuga je bila nestvarna”, navode lokalni njemački mediji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastave na pola koplja, nogometaši s crnim trakama na rukavima

Poslije ove tragedije škole diljem Njemačke održati će minutu šutnje,  zastave na školama će biti spuštene na pola koplja, dok će njemačka nogometna momčad u dvoboju protiv Australije nositi crne trake na rukavima, što je inače i običaj poslije velikih tragedija.

Stradale učiteljice su također bile mlade

I same stradale učiteljice bile su vrlo mlade, jedna se naime nedavno oženila, dok je druga bila zaručena. “Njihovi životni planovi su nestali u minuti. U našoj školi ostat će velika rupa. Gubitak 16 djece i dvije učiteljice ostavit će duboke ožiljke”, rekao je ravnatelj gimnazije, Wessel, za Reuters

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ucenicinesrecaTWITTER

Stradao bračni par porijeklom iz BiH

Bosansko-hercegovački pišu mediji među stradalima je i bračni par Smailagić, Ehret i Emira. Radi se o bračnom paru koji je porijeklom iz Bosne i Hercegovine, a živjeli su u blizini Düsseldorfa, kamo je zrakoplov letio.  Riječ je o bračnom paru koji se odrekao bosansko-hercegovačkog državljanstva.

Stradala sa svojim sedam mjeseci starim sinom

Gotovo svi strani mediji, uključujući, naravno, i BBC, pišu konkretno o imenima i prezimenima, žrtvama tragične zrakoplovne nesreće, na letu iz Barcelone nalazila se i Marina Bandres Lopez-Belio zajedno sa svojim sedam mjeseci starim sinom, Julianom Pracz-Bandresom, što je potvrdio i suprug nesretne žene, koja je bila je urednica te je radila u području video produkcije i postprodukcije.

Marina Bandres Lopez-BelioStrašno pogođen tragičnom pogibijom svoje supruge Pawel Pracz je rekao da su mu žena i sin bili u Španjolskoj kako bi pohodili pogreb Marininog ujaka. Da sve bude još tragičnije Marina Bandres Lopez-Belio u zadnji trenutak odlučila je kupiti te karte kako bi se što prije vratila u Manchester.

Smrt 28-godišnjeg studenta hotelijerstva

Čitav niz tragičnih priča vezanih uz nesreći njemačkih zrakoplova tu ne prestaje, naime, u nesreći je stradao i Paul Andrew Bramley, 28-godišnji student hotelijerstva u Lucerneu, koji se vraćao s praznika koje je s prijateljima proveo u turističkoj prijestolnici Španjolske Barceloni. Iz Düsseldorfa se namjeravao zaputiti prema Velikoj Britaniji, na odredište, nažalost, nikada nije stigao. Paulova majka Carol za svog sina ima samo riječi hvale, govoreći kroz suze da je bio dobar i velikodušan čovjek i najbolji mogući sin kojeg je jedna majka mogla imati.

Paul Andrew Bramley twitterMladi marokanski par pred kojima je bio čitav život – vjenčali se prije tri dana

Među stradalima se nalazio i mladi marokanski par koji se spremao započeti zajednički život s obzirom da su se vjenčali prije tri dana. Mohamed Ettahrioui i njegova supruga Asmaa Ouahoud El Allaoui poginuli su u padu Airbusa A320, vjenčanje je bilo u Barceloni što je i bio cilj njihovog puta u Španjolsku.

Zajednički život planirali su u njemačkom Düsseldorfu. Naime, Asmaa Ouahoud El Allaoui iz Nadora u Maroku odrasla je u Španjolskoj, prenosi marokanski informativni portal Medias24, dok je Mohamed Attahraoui bio iz Zaia, koji je 40 km od udaljen od Nadora, mladić je već četiri godine živio u Njemačkoj, gdje se i skrasio i izgradio si život.

Stradao i 39-godišnji Izraelac

U nesreći je poginuo i 39-godišnji Izraelac, Eyal Baum, koji se živio u Barceloni, a putovao je za Düsseldorf zbog poslovnih obveza, što je potvrdilo i izraelsko Ministarstvo vanjskih poslova. Obitelj nesretnog Eyala još uvijek je u stanju šoka.

Nogometaši izbjegli sigurnu smrt

Da život doista piše romane možda najbolje pokazuje činjenica da su nogometaši i stručni stožer švedskog trećeligaša Dalkurda u zadnji su trenutak izbjegli ukrcavanje na zrakoplov Germawingsa koji je u utorak pao u francuskim Alpama i tako se spasili od sigurne smrti, pritom valja napomenuti kako mnogi od njih nisu uspjeli kontaktirati svoje obitelji na vrijeme i obavijestiti ih o promjeni leta, pa je u Borlangeu zavladala posve razumljiva panika te u jednom trenutku i očaj.

Naime, nogometaši iz švedskog grada Borlaengea nisu bili zadovoljni činjenicom da bi dugo čekali u Düsseldorfu na let prema domovini te su se odlučili ukrcati na na tri preostala leta leta iz Barcelone prema Zürichu i Münchenu, umjesto da cijela ekipa ode kobnim letom prema Njemačkoj i francuskim Alpama, posljednjem odredištu za 150 tragično stradalih ljudi.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.