Zmajlović: U Zagrebu ćemo izgraditi energetsko postrojenje na otpad

Ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović najavio je u srijedu da se u Zagrebu planira izgradnja postrojenja za proizvodnju električne i toplinske energije iz otpada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zmajlović je na konferenciji “Hrvatsko-švedski Waste-2-Energy program razmjene” istaknuo da se u zemljama EU-a u 450 postrojenja za energetsku oporabu otpada godišnje obradi oko 78 milijuna tona otpada, što može energetski zamijeniti 19 posto plina kojeg je 2012. EU uvezla iz Rusije, dodavši kako se u Zagrebu planira gradnja takvog postrojenja, koje je sigurno po okoliš i zdravlje građana.

U Švedskoj 50 posto otpada iz domaćinstava pretvaraju u energiju

Viši savjetnik švedskog ministra za poduzetništvo i inovacije Stefan Noreén podsjetio je kako je prvo postrojenje za energetsku oporabu otpada sagrađeno još 1904. u Stockholmu, a danas diljem Švedske 32 takva postrojenja proizvode toplinsku energiju za 810.000 domaćinstava i struju za 250.000 kuća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Trenutno se u Švedskoj 50 posto otpada iz domaćinstava pretvara u energiju. Samo u 2012. energetski je obrađeno 2.270.000 tona otpada”, istaknuo je Noreén.

U postrojenjima za energetsku oporabu otpada proizvodi se toplinska i električna energija za približno 14 milijuna stanovnika EU-a, rečeno je na konferenciji.

Visokotehnološka postrojenja u velikim gradovima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak 80 posto energije iz otpada može biti vraćeno u energetski sektor, pa se stoga većina postrojenja za energetsku oporabu otpada gradi u velikim gradovima gdje su priključena na lokalnu energetsku mrežu.

Ta se postrojenja nalaze u blizini lokacija gdje žive ljudi, što najbolje govori o njihovom utjecaju na okoliš i zdravlje. Za sve relevantne emisije iz takvih postrojenja postoje granične vrijednosti, jasno definirani postupci ispitivanja, kontinuiranog mjerenja te obaveze nadzora i inspekcija.

U državama koje imaju napredne sustave gospodarenja otpadom poput Švedske se čak 85 do 90 posto papira reciklira, a 10 do 15 posto energetski iskorištava. Kod plastike postotak recikliranja je oko 35 posto, dok se 65 posto energetski oporabljuje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.