Britanski zastupnici ovacijama su ispratili bivšu premijerku Theresu May nakon njezina posljednjeg, povremeno emotivnog pojavljivanja na dužnosti u srijedu u parlamentu.
Činilo se kako je 62-godišnja May jedva susprezala suze dok se na odlasku zaustavila kako bi se rukovala s predsjednikom Donjeg doma, Johnom Bercowom.
Dužnost će kasnije u srijedu službeno predati svom nasljedniku Borisu Johnsonu.
“Kasnije danas ću se vratiti u zastupničke klupe i to će biti prvi put u 21 godinu, što će biti zaista velika promjena”, rekla je May zastupnicima na završetku njezine posljednje tjedne sjednice u parlamentu.
Dok je hvalila vezu između zastupnika i njihovih birača, nazvavši je “temeljem naše parlamentarne demokracije”, glas joj je zadrhtao te je dodala: “Dužnost služenja našim biračima ostat će i dalje moja najveća motivacija”.
Bivša premijerka je tijekom parlamentarne sjednice zadala i posljednji udarac vođi opozicije Jeremyju Corbynu kada mu je predložila da, kao i ona, podnese ostavku sa dužnost.
“Mislim da bi svoj odnos s njim mogla završiti ovime – kao čelnica stranke koja je prihvatila da je njezino vrijeme prošlo, možda je sada vrijeme da on učini isto”, kazala je May dobivši velik pljesak svojih konzervativnih zastupnika i uzvike “još”.
Tijekom jednosatne sjednice, koju je njezin suprug Philip promatrao s galerije, sve su političke strane bivšoj premijerki odale priznanje za javno djelovanje i osjećaj dužnosti, unatoč tomu što su jasno izražavali neslaganje s mnoštvom njezinih odluka.
Na televizijskoj snimci novinarskog helikoptera iznad parlamenta vidjelo se kako se osoblje parlamenta postrojilo u dvorištu, pljeskalo i fotografiralo događaj dok je premijerka na odlasku hodala do automobila kojim se posljednji put vratila u ured u Downing Streetu.
Očekuje se kako će tamo održati kratak govor prije odlaska kraljici Elizabeti kojoj će službeno podnijeti ostavku i predložiti Johnsona za mandatara za formiranje nove vlade.
May je mjesto premijerke preuzela nakon referenduma 2016. u kojemu je izglasan izlazak iz Europske unije, a ostavku podnosi nešto više od tri godine nakon što nije uspjela provesti Brexit te je njezin sporazum s EU-om o odlasku u duboko podijeljenom parlamentu odbijen tri puta.
Britanski ministar financija Phillip Hammond također je u srijedu podnio ostavku jer je i ranije obećao da će radije otići nego služiti u vladi premijera Borisa Johnsona.
Hammond, koji se žestoko protivi odlasku iz Europske unije bez sporazuma, rekao je kako je gospodarstvo ostavio u stanju koje će njegovom nasljedniku dopustiti da se odluči između smanjenja poreza, veće potrošnje ili bržeg smanjenja duga ako iz EU-a izađu bez problema.
“Nakon desetljeća kada zbog posljedica recesije iz 2008. i 2009. nismo imali izbora, ovo sada je luksuz koji bi naši nasljednici trebali mudro iskoristiti”, rekao je Hammond.
Johnson novi mandatar
Boris Johnson preuzeo je u srijedu dužnost mandatara, a kasnije će otkriti imena svog tima čija je zadaća provesti Brexit, sa ili bez sporazuma.
“Kraljica je poslijepodne primila Borisa Johnsona i uputila mu zahtjev za slaganjem nove administracije”, objavila je Buckinghamska palača.
“Johnson je prihvatio ponudu Njezina Veličanstva i poljubio joj ruku nakon imenovanja premijerom i prvim lordom riznice”, dodaje se u priopćenju.
Johnson, glavni akter kampanje 2016. za odlazak iz Europske unije, trebao bi kasnije u srijedu objaviti imena članova svog kabineta.
Očekuje se da će povećati broj žena i imenovati rekordan broj političara pripadnika etničkih manjina, rekli su iz njegova tima.
Imenovanja će dati uvid u Johnsonove planove za upravljanje Britanijom nakon njegova obećanja o izlasku iz EU-a 31. listopada, s ili bez sporazuma.
Dok se novi premijer vozio na susret s kraljicom Elizabetom, aktivisti Greenpeacea pokušali su blokirati dugu svečanu povorku do Buckinghamske palače.
Većinom prosvjednice, odjevene u crveno, primile su se za ruke duž ceste dok su ostali razmotali veliku zastavu s natpisom “Klimatska kriza” u pokušaju ometanja prolaska automobila u pratnji policije.
Iz Greenpeacea su rekli da su održali prosvjed kako bi pozvali Johnsona da nešto poduzme u borbi protiv klimatskih promjena.
Pokušali su mu predati manifest sa 134 točke o akcijama za zaustavljanje “katastrofalnog klimatskog sloma”, uključujući ukidanje plana izgradnje nove piste na londonskom aerodromu Heathrow i pozvati na dostizanje cilja nulte emisije štetnih plinova.
“Vlada se jednostavno ne uspijeva uhvatiti u koštac s klimatskom krizom”, oglasio se priopćenjem izvršni direktor Greenpeacea u Ujedinjenoj Kraljevini, John Sauven.
Prošlog mjeseca su aktivisti Greenpeacea kratko prekinuli važan govor tadašnjeg ministra financija Philipa Hammonda liderima britanske industrije financijskih usluga.
Tekst se nastavlja ispod oglasa