Tusk očekuje da će u veljači biti postignut dogovor s Velikom Britanijom

epa04965294 European Council President Donald Tusk delivers his speech during the plenary session about the humanitarian situation of refugees within the EU and in neighbouring countries in the European Parliament in Strasbourg, France, 06 October 2015. EPA/PATRICK SEEGER

Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk objavio je pismo čelnicima država članica Europske unije u kojem je istaknuo da bi se do veljače mogao postići dogovor s Velikom Britanijom oko reformi koje je London tražio da bi ostao u EU-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Na summitu u prosincu mi bismo trebali riješiti sve političke dileme u vezi s tim procesom. Na temelju sadržajne političke rasprave, trebali bismo biti u stanju pripremiti konkretan prijedlog za konačno usvajanje u veljači”, kaže se u Tuskovu pismu, koje je uputio šefovima država ili vlada 28 zemalja članica EU-a koji će se okupiti na summitu 17. i 18. prosinca u Bruxellesu.

Britanski premijer David Cameron je prošli mjesec objavio četiri glavna područja u kojima traži reforme u EU-u, kako bi on mogao svojim biračima preporučiti da glasuju za ostanak u Uniji na referendumu koji se treba održati do kraja 2017. godine.

Tusk u svom pismu izvještava čelnike europskih država o dosad postignutom napretku u pregovorima s Londonom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tusk kaže da je postignut dobar napredak ali da ostaje neriješeno pitanje socijalnih naknada i slobode kretanja, odnosno britanskog zahtjeva da se ograniči tzv. socijalni turizam, to jest pravo državljana drugih članica na socijalne beneficije u Britaniji .

Poziv na kompromis, “britansko pitanje treba što prije riješiti”

“Pitanje socijalnih naknada i slobode kretanja osoba jest najdelikatnije i o tome će trebati voditi sadržajnu političku raspravu na summitu u prosincu. Trenutačno nema konsenzusa u pogledu zahtjeva da ljudi koji dolaze u Britaniju iz drugih članica EU-a moraju živjeti i plaćati doprinose četiri godine prije nego što steknu pravo na socijalnu pomoć ili pravo na socijalni stan. To je pitanje o kojem nam britanski premijer mora reći više, a mi moramo o tome imati otvorenu raspravu prije nego što krenemo dalje”, kaže se u Tuskovu pismu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cameron je, između ostaloga, tražio zaštitu jedinstvenog europskog tržišta i poticanje konkurentnosti, izuzimanja Velike Britanije od obveze daljnjeg produbljivanja europskih integracija ta jačanje uloge nacionalnih parlamenata.

Britanski premijer je također tražio da EU službeno prizna da je to klub s više valuta te da oni koji ne koriste euro ne budu u nepovoljnijem položaju.

“Što se tiče odnosa između onih koji su eurozoni i onih izvan, mogli bismo tražiti dogovor na temelju niza načela koja će osigurati da se eurozona dalje razvija, da bude efikasna a da se pri tom izbjegne bilo kakva diskriminacija zemalja članica koje još nisu, ili u nekim slučajevima, koje neće nikad ni biti u eurozoni. Razmatramo mogućnost mehanizma koji bi jamčio ta načela tako što bi se zemljama članicama koje nisu u eurozoni omogućilo da izraze zabrinutost, da ih se čuje ako smatraju da se ta načela ne poštuju, a da se to ne pretvori u pravo veta”, kaže Tusk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tusk poziva sve da budu spremni na kompromis i ističe da britansko pitanje treba što prije riješiti.

“Nesigurnost oko budućnosti Ujedinjenog Kraljevstva u Europskoj uniji je destabilizirajući čimbenik. Stoga moramo pronaći način da odgovorimo na britanske zahtjeve što je prije moguće. U vrijeme kada se geopolitika vratila u Europu, mi moramo biti ujedinjeni i jaki. To je naš zajednički interes i interes svake od naših članica. Velika Britanija je igrala konstruktivnu i važnu ulogu u razvoju EU-a i siguran sam da ćemo to nastaviti i ubuduće”, kaže Tusk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.