U Njemačkoj sve više beskućnika, dolaskom migranata situacija se dodatno pogoršava

Foto: Garry Knight, flickr

U Njemačkoj sve više građana živi na cesti jer ne mogu plaćati stambeni prostor, a situacija bi se, zbog dolaska velikog broja migranata i nedostatka povoljnih stanova, mogla dodatno pogoršati, stoji u priopćenju savezne udruge “Pomoć beskućnicima” od utorka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“2014. je 335.000 osoba u Njemačkoj bilo bez krova nad glavom, što je porast od 18 posto u usporedbi s 2012.”, stoji u priopćenju udruge “Pomoć beskućnicima”.

Ova socijalna udruga predviđa dodatno pogoršanje situacije u sljedećem razdoblju. Tako bi do 2018. broj osoba koje ne žive u vlastitom ili unajmljenom stanu mogao povećati na 536.000.

Broj osoba koje žive doslovno na ulici, dakle ne u nekom od socijalnih smještaja, popeo se na 39.000. Čak 71 posto beskućnika su, prema istraživanju, samci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drastičan porast beskućnika zbog loše stambene politike vlasti

Udruga “Pomoć beskućnicima” smatra da je najveći krivac za drastičan porast broja beskućnika loša stambena politika vlasti.
“Nedostatan broj povoljnih stanova, sve manje socijalnih stanova i stambena politika koja ne gradi dovoljno stanova u socijalnom sektoru su glavni krivci za porast broja beskućnika”, rekao je čelnik udruge Winfried Uhrig.

Posebice zabrinjava nedostatak manjih, povoljnijih stanova. Prema istraživanju “Pomoći beskućnicima”, u Njemačkoj nedostaje 2,7 milijuna ovakvih stanova pogotovo u većim gradskim središtima. Nedostatak stanova je utjecao i na drastično povećanje najamnine koje su u atraktivnim gradskim središtima poput Muenchena, Hamburga ili Frankfurta ponegdje premašile iznos od 15 eura po kvadratnom metru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.