Velika potražnja za biciklima u koronakrizi

epa08521063 COVID-19 safety information signs are seen along the Atlanta Beltline pedestrian and bike trail in Atlanta, Georgia, USA, 01 July 2020. Georgia, like many states in the Southern US, continues to see an upward spike in coronavirus COVID-19 positive cases and hospitalizations. Georgia Governor Brian Kemp is encouraging all to wear a face mask in public, but has not issued a mandatory order. EPA/ERIK S. LESSER

Nakon toaletnog papira, leće i tjestenine u korona-krizi su se ljudi u Njemačkoj otimali i za bickle. Sigurno su prijevozno sredstvo, jer za razliku od javnog prijevoza nema doticaja s drugim ljudima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali, ogromna potražnja za njima također polako jenjava.

Mirna jutarnja atmosfera u prodavaonici bicikala „Drahtesel” je varljiva, s obzirom da sj sa širenjem koronavirusa, gotovo istom brzinom rasla i potražnja za biciklima. Činjenica je da ovoj branši u Njemačkoj već duže vremena ide dobro. 2019. je prodajom običnih i električnih bicikala (e-bike) ostvarena dobit u visini 4,2 milijarde eura, 34 posto više nego godinu dana ranije. Ali, od travnja je potražnja još snažnije porasla.

„Posao je u Njemačkoj u travnju i svibnju išao zaista dobro“, potvrdio je i predsjedavajući „Udruženja njemačkih prodavača bicikala“, rekao je za DW Dietmar Knust.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojedini trgovci su čak utrostručili promet

Otkako je 20. travnja ponovo otvorio svoju prodavaonicu posao cvjeta i kod Jeana Franzena, vlasnika trgovine „Drahtesel”. On bi mogao, doduše, prodavati i više, kada bi dobio više bicikala za prodaju, ali „ove godine ne dobivamo mnoge modele, jer su kod proizvođača već uveliko rasprodani“, kaže Franzen. To međutim nije jedini problem, jer ne može nabaviti ni rezervne dijelove: sjedala, gume, lance… „Artikli koje u normalno vrijeme dobiješ tri dana nakon narudžbe trenutno više uopće nisu dostupni.“

Nažalost ovu enormnu potražnju ne samo da ne mogu zadovoljiti prodavači, već ni proizvođači jer oni ne mogu tako brzo povećati proizvodnju. Kada je riječ o električnim biciklima između narudžbe i isporuke prođe između šest mjeseci i godinu dana. Razlog za to je što „postoje monopolisti na proizvodnju motora i okvira (ramova)“, objašnjava Dohrmann.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Oni su prebukirani i imaju listu čekanja.“

Na zapadu su građani već prepoznali kako je bicikliranje jedan od najlakših načina da u svoju dnevnu rutinu uklopite neku aktivnost jer je, između ostalog, i oblik prijevoza. Osim toga, bicikliranje štedi novac, dovodi vas u formu i pomaže okolišu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.