(VIDEO) Petir i kolege traže uvjetovanje suradnje s Pakistanom zaštitom kršćana

Foto: snimka zaslona

Na inicijativu hrvatske zastupnice u Europskom parlamentu Marijane Petir na plenarnoj se sjednici u Strasbourgu upravo odvija rasprava o kršenjima temeljnih ljudskih prava žena u Pakistanu s posebnim naglaskom na kršenja prava kršćanskih žena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi se ova tema našla na dnevnom redu, Petir je, uz podršku još 41 kolege u proceduru uputila dulje zastupničko pitanje tražeći od Europske komisije informacije o borbi protiv nasilja i zaštiti temeljnih ljudskih prava žena, posebice kršćanki u Pakistanu te dovela u pitanje položaj Pakistana u okviru Općeg sustava povlastica (OPS+).
Prema svjetskom indeksu progona kršćana za 2018. godinu koji sastavlja organizacija Open Doors, Pakistan zauzima peto mjesto među pedeset zemalja u kojima je najteže biti kršćanin. U sveukupnoj populaciji od 192.83 milijuna, kršćana u Pakistanu ima 3.9 milijuna.

U svom uvodnom govoru kojim je i otvorena rasprava, Petir je kolege upoznala s teškom situacijom pripadnika manjinskih religija u Pakistanu rekavši kako se „Zakonom o blasfemiji“ vrši pritisak na kršćane i ostale vjerske manjine, ukupno 8 milijuna ljudi. Kako ističe zastupnica Petir, čak i Vrhovni sud Pakistana smatra kako su osobe optužene za blasfemiju izložene nerazmjernoj i nepopravljivoj patnji zbog nepostojanja adekvatnih zaštitnih mehanizama protiv pogrešne primjene ili zlouporabe ovoga zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnica Petir podsjetila je i na slučaj Asie Bibi, koja je temeljem tog istog zakona uhićena 2010. godine te se još uvijek nalazi u pritvoru zbog lažnih optužbi za blasfemiju. Kolege je Petir upoznala i s nekoliko novijih slučajeva kao što je onaj četrnaestogodišnje djevojčice Sumbal Arif koju je oteo pakistanski policijski službenik i prisilno je preobratio na islam. Dvadesetpetogodišnja Asma Yacoob preminula je nakon što ju polivena kiselinom i potom zapaljena jer se odbila preobratiti na islam i udati za muslimana.

„Asia, Sumbal i Asma. Za njihove strašne sudbine znamo. Pitam se što je sa sudbinama tisuće djevojčica i žena kojima ne znamo ni ime, a koje trpe zbog ovog zakona? Kako je moguće da život kršćana u Pakistanu ne vrijedi ništa? I da oni koji počine zločin protiv njih prolaze nekažnjeno?“, zapitala se zastupnica Petir konstatirajući da u Pakistanu nedostaje političke volje da se zaštite i poštuju ljudska prava pripadnika vjerskih manjina.

U prilog konstataciji zastupnice Petir ide i činjenica da Sindski kazneni zakon koji predviđa kazne za prisilnu preobraćenje na drugu vjeru nikada nije ratificiran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, EU je u okviru općeg sustava povlastica (OSP+) proveo procjenu Pakistana te je broj otmica, silovanja i prisilnih preobraćenja većinom maloljetnih žena i djevojaka procijenjen na otprilike tisuću godišnje. Teško nasilje nad kršćankama obuhvaća ubojstva, seksualno nasilje, obiteljsko nasilje, napade kiselinom, otmice i zlostavljanje. Regionalna skupština pokrajine Sinddh u kojoj je zabilježeno najviše takvih slučajeva poduzela je važnu mjeru za rješavanje tog problema donošenjem zakona o zaštiti manjina. Međutim zakon još nije stupio na snagu zbog prosvjeda konzervativnih vjerskih zajednica.

Unatoč teškim kršenjima ljudskih prava, Europska je unija omogućila Pakistanu ulazak u poseban Opći sustav povlastica, s čime se Petir i kolege ne slažu, već smatraju da trgovinske povlastice moraju biti uvjetovane zaštitom ljudskih prava.

„Omogućili smo Pakistanu da profitira s otprilike milijardu EUR godišnje trgovinskog suficita s Europskom unijom, iako je više nego očito da Pakistan u naravi ne provodi međunarodne konvencije koje se tiču ljudskih prava. Imamo obvezu štititi temeljne vjerske slobode u odnosu s trećim zemljama“, pojasnila je Petir dodajući kako je upravo poštivanje ljudskih prava i temeljnih sloboda, među koje spadaju i vjerske slobode, njezina nesmetanog prihvaćanja, vanjskog štovanja i prakticiranja u vlastitom životu jedno je od ciljeva vanjske i sigurnosne politike EU.
„Kako se ta sloboda ne bi olako shvaćala, moramo njome uvjetovati našu vanjsku politiku jer tek ćemo tada osigurati pravi mir. U suprotnom, dok se poštivanje ljudskih prava olako shvaća i „gura pod tepih“ radi gospodarske suradnje, sve dok se čini da nam je novac važniji od ljudskih života, bojim se da dijelimo odgovornost i za Asiu, Sumbal i Asmu i za sve progonjene kršćane diljem svijeta, a kršćani su danas, nemojmo to zaboraviti, najprogonjenija skupina na svijetu“, zaključila je zastupnica Petir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, zastupnica Petir već je ranije ove godine uputila zastupničko pitanje na istu temu Europskoj komisiji s kolegama iz kluba Europskih pučana. Nezadovoljna odgovorom povjerenice Malmström, Petir je odlučila proširiti inicijativu i ovo pitanje staviti na dnevni red plenarne sjednice Europskog parlamenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.