Utorak, 7 siječnja, 2025
11.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Von der Leyen u raljama Pfizera: Podsjećamo na najveći skandal nove-stare šefice EK

Podijeli

Ursula von der Leyen u četvrtak je ponovno izabrana za šeficu Europske komisije, usprkos odluci suda EU-a koji je zaključio da je Europska komisija cenzurirala ugovore oko cjepiva. Sporna nabava cjepiva protiv covida-19 najveći je skandal u njenom mandatu. Suradnja šefice Europske komisije s Pfizerom s kojim je potpisala 35 milijardi eura vrijedan ugovor, prošla je u sjeni istraga za cenzuru, korupciju i pranje novca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protiv nje je 2022. otvorena istraga za korupciju oko nabave cjepiva. Istraga je, među ostalim, uključivala odbijanje pristupa porukama koje je razmjenjivala sa šefom Pfizera Albertom Bourlom. Da je bilo i sukoba interesa potvrđuje činjenica da tvrtka Orgenesis Inc, koju vodi suprug Ursule von der Leyen, surađuje s Pfizer-Biontechom. Njegova tvrtka izravno je uključena u razvoj genskih terapija, posebno mRNA cjepiva.

Nadalje, prilikom sklapanja ugovora o nabavci cjepiva, von der Leyen je ”zacrnila” ključne dijelove ugovora kako ne bi bili dostupni javnosti. Europarlamentarci i građani su potom, pozivajući se na zakone o slobodi informacija, zatražili od Komisije da objavi ugovore o nabavci cjepiva. Izvršno tijelo EU-a nakon toga je objavilo samo cenzuriranu verziju, zbog čega je pokrenut proces na Općem sudu Europske unije. U srpnju ove godine sud EU-a presudio je kako Europska komisija nije pružila adekvatan razlog za cenzuru dijelova ugovora o nabavi cjepiva protiv COVID-19.  

>Hladan tuš za von der Leyen: Sud zaključio da je Europska komisija cenzurirala ugovore oko cjepiva
>Von der Leyen ponovno izabrana za predsjednicu Europske komisije

Suradnja s Pfizerom i ugovor težak 35 milijardi eura

Ursula von der Leyen potpisala je 19. svibnja 2021. ugovor s Pfizer/BioNTechom o nabavi 1,8 milijardi doza cjepiva protiv covida-19 od 2021. do 2023. godine. Ugovor je trebao pokrivati zalihe, donacije i preprodaju doza. Riječ je o najvećem ugovoru o kupovini cjepiva ikad, vrijednom 35 milijardi eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kupljeno je previše cjepiva i posao generalno nije obavljen dobro i transparentno. A da je potrošeno previše novaca za nabavu nepotrebnog cjepiva potvrđuje i to da je samo prošle godine najmanje 215 milijuna doza cjepiva protiv covida bačeno u smeće. I to zbog isteka roka valjanosti.

Mediji su izvijestili da je od početka pandemije krajem 2020. von der Leyen kao šefica Europske komisije naručila oko 1,5 milijardi doza cjepiva, oko tri za svakog europskog građanina. Dok je, prema informacijama iz 2021., Pfizer uslijed pandemije povisio cijenu svog cjepiva za četvrtinu.

Kako se odvijala ”ljubavna priča” između von der Leyen i Pfizera

Kako piše Euronews cjepivo protiv COVID-19 koje su razvili BioNTech i Pfizer bilo je prvo koje je dobilo EU autorizaciju još u prosincu 2020. No ugovor o kupnji za početnu seriju od 200 milijuna doza potpisan je već mjesec dana ranije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ovo vrijeme drugi glavni proizvođač cjepiva AstraZeneca je imala poteškoća s ispunjavanjem svojih ugovornih obveza zbog sumnji da daje prednost isporukama za UK. Pregovarajući o kupnji u ime država članica, von der Leyen je u Pfizeru pronašla sve što AstraZeneca nije mogla ponuditi u smislu povjerenja i pouzdanosti.

Von der Leyen je u ožujku i svibnju 2021. potpisala s Pfizerom nova dva ugovora. Na taj način je osigurala zalihe cjepiva u vrijednosti od 2,4 milijarde eura, uz opciju kupnje još dodatnih 900 milijuna doza. Tada je sve teklo glatko, štoviše, u travnju 2021. von der Leyen je čak otišla posjetiti Pfizerovovu tvornicu, u Puursu u Belgiji. Tamo je najavila svoj cilj – cijepiti većinu odrasle populacije Europe do kraja tog ljeta.

Da stvari oko nabavke Pfizerovog cjepiva nisu bile transparentne prvi je izvijestio The New York Times u travnju 2021. Times je tada izvijestio o pozivima i tekstualnim porukama koje su razmjenjivali von der Leyen i izvršni direktor Pfizera Alberta Bourleu uoči velikog ugovora o cjepivu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>EU nabavlja još covid cjepiva iako je 225 milijuna doza završilo u smeću

Otvorena istraga za korupciju oko nabave cjepiva

Godinu dana kasnije, u svibnju 2022. Ured europskog javnog tužiteljstva (EPPO) otvorio je istragu o kupnji Pfizerovog cjepiva protiv Covida19. EPPO je neovisno tijelo EU-a odgovorno za istragu i kazneni progon financijskih kaznenih djela, uključujući prijevare, pranje novca i korupciju. Istraga je tada u fokusu imala poseban ugovor koji uključuje kontakte na visokoj razini između Pfizerovog vodstva i von der Leyen. EPPO je do prosinca 2023. podigao 224 optužnice, a trenutno je u tijeku još 1927 istraga.

I belgijske vlasti su početkom 2023. nakon kaznene prijave koju je podnijela jedna osoba, pokrenule slučaj o tome je li Europska komisija počinila bilo kakve prekršaje u pregovorima o cjepivima protiv COVID-19 s Pfizerom. Naknadno su se tužbi pridružile vlade Mađarske i Poljske. Belgijski sudac tvrdi da su se navodna kaznena djela dogodila na području njihove nadležnosti. No slučaj želi voditi EPPO, budući da je prema zakonima EU-a to tijelo namijenjeno istraživanju, kaznenom progonu i osudi počinitelja kaznenih djela koja štete EU proračunu.

>Skandal s von der Leyen: Razmjenjivala poruke sa šefom Pfizera, a sad ih ne daje na uvid

Von der Leyen i šef Pfizera razmjenjivali sumnjive poruke uoči potpisivanja ugovora

The New York Times je još u travnju 2021. prvi put izvijestio o tekstualnim porukama koje su mjesec dana von der Leyen i izvršni direktor Pfizera Albert Bourla razmjenjivali uoči velikog ugovora. O netransparentnosti von der Leyen očitovale su se institucije EU kao i eurozastupnici.

Pučka pravobraniteljica EU-a u siječnju 2022. optužila je EU komisiju za nepravilnosti u postupanju jer nije tražila SMS poruke kao odgovor na zahtjev za slobodom informiranja. Ne potvrđujući postojanje tekstova, Komisija je u svojem odgovoru ustvrdila da se “kratkotrajni, prolazni dokumenti ne čuvaju”. I Europski revizorski sud u rujnu je objavio izvješće u kojem se navodi da je Komisija odbila otkriti bilo kakve detalje osobne uloge von der Leyen u razgovorima o ugovoru s Pfizerom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je utvrđeno da poruke nisu arhivirane europska ombudsmanica O‘Reilly u svom je izvještaju navela da relevantne poruke treba čuvati. ”Tekstualne poruke jasno spadaju pod zakon o transparentnosti EU-a i zato one koje su relevantne treba sačuvati. Nije kredibilno tvrditi drugačije”.

Sukob interesa: Tvrtka koju vodi suprug Ursule von der Leyen povezana s Pfizerom

Suprug sadašnje predsjednice Komisije Ursule von der Leyen medicinski je direktor tvrtke Orgenesis Inc. Njegova tvrtka surađuje s Pfizer-Biontechom i izravno je uključena u razvoj genskih terapija, posebno mRNA cjepiva. Također su u pitanju poslovi s konzorcijima koji su sudjelovali te pobijedili na natječajima za sredstva za oporavak za istraživanje i razvoj u najmanje dvije države članice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica Komisije ima istaknutu ulogu u upravljanju odnosima s farmaceutskim poduzećima i upravljanju europskim fondovima za istraživanje i razvoj genskih terapija. Suprug predsjednice ostvaruje znatnu ekonomsku korist, imajući u vidu način na koji njezin vodeći položaj u EU-u utječe na njegovo poslovanje.

Zastupnici EU-a skrenuli su pozornost na to kako je američka biotehnološka tvrtka Orogenesis, u kojoj je Heiko von der Leyen direktor, imala koristi od novca EU-a u dvije odvojene prilike. Talijanski mediji također su pisali o tome nakon što je Heiko von der Leyen izabran kao član nadzornog odbora u talijanskom projektu genske i stanične terapije koji podupiru sredstva EU. Politico piše da je nakon pisanja talijanskih medija Heiko von der Leyen podnio je ostavku. Isti medij je u ožujku prošle godine napisao kako suprug Ursule von der Leyen nije došao u sukob interesa radeći u tvrtki koja je dobila novac Europske unije. U svom odgovoru, povjerenik za transparentnost rekao je da nijedan od slučaja sa suprugom Ursule von der Leyen ne predstavlja kršenje pravila EU-a.

>Još nepoznati detalji prepiske Ursule von der Leyen i šefa Pfizera: Već je imala sličan skandal

Sud Europske unije zaključio da je Europska komisija cenzurirala ugovore oko cjepiva 

17.7. 2024. Opći sud EU-a presudio je, u dva odvojena slučaja koji nisu izravno povezani s dopisivanjem predsjednice EK-a i čelnika Pfizera, da Europska komisija nije pružila adekvatan razlog za cenzuru dijelova ugovora o nabavi cjepiva protiv COVID-19.

Primjerice, ”zacrnjeni” su dijelovi ugovora koji se tiču odšteta farmaceutskih tvrtki u slučaju neispravnosti cjepiva. Komisija sad ima dva mjeseca i deset dana da se žali na odluku.

Europarlamentarci i građani, pozivajući se na zakone o slobodi informacija, zatražili su od Komisije da objavi ugovore o nabavci cjepiva. No izvršno tijelo EU-a objavilo je samo cenzuriranu verziju, zbog čega je pokrenut proces na sudu.

Europska komisija je pak zaključila da je von der Leyen imala pravo omogućiti djelomičan pristup informacijama. Drugim riječima, da je von der Leyen u potpunosti otkrila ugovore, mogla bi dobiti novčane kazne, odnosno te tvrtke bi je mogle tužiti.

>Afera Pfizergate: Europska komisija komentirala odluku suda o von der Layen

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci