Sadašnja izbjeglička kriza najteža je još od Drugog svjetskog rata i s njom se zajednički moraju suočiti članice Europske unije, ali i svi njihovi susjedi jer je pogođen cijeli europski kontinent, ocjena je visoke predstavnice EU za vanjsku i sigurnosnu politiku Federice Mogherini, potpredsjednika Europske komisije Maroša Šefčoviča i povjerenika EU za politiku susjedstva i pregovore o proširenju Johannesa Hahna, iznesena u autorskom tekstu koji je u petak objavio sarajevski “Dnevni avaz”.
Sažimajući rezultate sastanka posvećenog zapadnom Balkanu koji je u četvrtak održan u Beču troje dužnosnika EU istaknuli su kako je uz potporu Bruxellesa europskoj orijentaciji tog dijela kontinenta sada potrebno da države na tom prostoru surađuju s Unijom u rješavanju izbjegličke krize.
“Nijedna zemlja ne može odgovoriti na ovo pitanje samostalno. Svaka zemlja mora pridonijeti rješavanju tog zajedničkog izazova. Potreban nam je koordinirani odgovor EU i najviši stupanj suradnje između Unije i naših susjeda”, napisali su Mogherini, Šefčovič i Hahn.
Istaknuli su kako je Unija spremna pojačano poduprijeti susjede i osigurati im dodatnu financijsku potporu u cilju izgradnje kapaciteta za nadzor granice i borbu protiv krijumčarenja ljudi, no i da je potrebno da zemlje zapadnog Balkana ispune svoj dio obveza u suočavanju s izbjegličkom krizom i da tu više nema prostora za odgode.
“Vrata Europe ne smiju se zatvoriti pred izbjeglicama i prognanicima. Ako se to dogodi, onda više nismo Europa”, stoji u izjavi, u kojoj se također ističe kako je upravljanje izbjegličkom krizom važan test i za EU i za države zapadnog Balkana i njihovu europsku perspektivu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa