Češka policija provjerava je li među češkim državljanima netko hvalio i podržao rusku invaziju na Ukrajinu. Igor Stříž, glavni državni odvjetnik Češke, kazao je da se može dobiti do tri godine zatvora zbog potpore ruskim agresorima, primjerice, na prosvjedima ili društvenim mrežama.
Policija je u nedjelju u podne rekla da već istražuje desetke slučajeva u kojima je netko odobrio rusku invaziju.
“Bilježimo desetke komentara u internetskim raspravama koji odobravaju rusku invaziju i aktivnosti ruske vojske. Pomno pratimo internetsko okruženje i ispričavamo se što ne odgovaramo na svaki znak u objavama. To nije uvijek poželjno i taktično”, poručila je policija na Twitteru.
U subotu su upozorili da će se usredotočiti na cyber prostor. Glavni državni odvjetnik ocijenio je kako bi podrška ruskoj invaziji na Ukrajinu mogla graničiti s dva zločina, prenosi tn.nova.cz.
>Što točno znači Putinova naredba za pripravnost nuklearnih snaga ruske vojske?
„Ako bi se netko javno (uključujući prosvjede, internet ili društvene mreže) složio (prihvatio ili podržao napade Ruske Federacije na Ukrajinu) ili izrazio podršku ili pohvalio čelnike Ruske Federacije u tom pogledu, mogao bi se, pod određenim uvjetima, suočiti s kriminalom. odgovornost za kazneno djelo odobravanja kaznenog djela prema članku 365. Kaznenog zakona ili za kazneno djelo negiranja, ispitivanja, odobravanja i opravdavanja genocida prema članku 405. Kaznenog zakona”, rekao je Stříž u priopćenju za javnost.
Za odobravanje zločina predviđena je zatvorska kazna od godinu dana, a za odobravanje genocida mnogo teža, šest mjeseci do tri godine.
Rusofobija na talijanskom sveučilištu
Talijansko Sveučilište Bicocca iz grada Milana obustavilo je seminar koji je pisac Paolo Nori trebao održati na studiju o Fjodoru Dostojevskom kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu.
Prema Norijevim riječima, dobio je e-mail sa sveučilišta u kojem ga je obavijestio o “rektorovoj odluci da odgodi” seminar o Dostojevskom, koji se sastojao od četiri otvorena i slobodna predavanja koja su trebala početi u srijedu. “Cilj je izbjeći bilo kakvu kontroverzu, posebno unutarnju jer je to vrijeme visoke napetosti”, pročitao je pismo talijanski pisac u videu koji je objavio na svom Instagram računu.
“Mislim da je ono što se događa u Ukrajini nešto užasno”, rekao je Nori, ali je napomenuo da je “cenzuriranje seminara smiješno”. “Za talijansko sveučilište zabraniti tečaj autora poput Dostojevskog je nešto u što ne mogu vjerovati”, dodao je.
Norijev stav podržali su i političari. “Zabraniti proučavanje Dostojevskog kao čin protiv Putina znači biti lud – rekao je bivši premijer i senator Matteo Renzi. U ovom trenutku potrebno je učiti više, a ne manje: na Sveučilištu su potrebni nastavnici, a ne nekompetentni birokrati“, prenosi then24.com.
Na isti način, isusovac Antonio Spadaro, direktor najstarijeg kulturnog časopisa u Italiji, The Catholic Civiltà, sugerirao je da je “danas, baš danas, apsolutno neophodno vratiti se Dostojevskom”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa