Španjolska se proteklog tjedna pridružila Poljskoj, tako što je postala druga po redu zemlja koja tvrdi da bi mogla izaći iz Europske unije; uslijed sve većeg bijesa zbog moći koju Bruxelles ima nad državama članicama.
Treća po veličini španjolska stranka Vox, koja predstavlja suverenističku desnicu pod sve je većim pritiskom da podrži španjolsku verziju referenduma o Brexitu, nakon rastućeg bijesa zbog presude Eurospkog suda pravde (ECJ).
Predsjednik Voxa kritizirao je EU, kazavši da je ponizila španjolsku državu i neovisnost, time što je ECJ nadglasao španjolske sudove, javlja Express.co.uk.
Naime, prošlog utorka ECJ je utvrdio kako bi zatvoreni lider katalonske pobune trebao imati saborski imunitet. ECJ je u presudi odbacio madridske argumente da se Oriol Junqueras nije kvalificirao za zastupnika u Europskom parlamentu jer nije položio zakletvu španjolskom ustavu. Posebno je zanimljivo da je ECJ donio takvu odluku nakon što je španjolsko pravosuđe presudilo kako bi Junqueras trebao dobiti 13 godina zatvora zbog pobune.
>(FOTO) Izbori u Španjolskoj: Veliki uzlet suverenističkog Voxa, čestitali Le Pen i Salvini
>Analiza – Vox u Španjolskoj želi ujedinjenje desnice protiv vladavine socijalista
Ljutita reakcija Španjolaca dovela je do toga da “Spaxit”, španjolski izlazak iz EU, postane trend na Twitteru.
Predsjednik Voxa Santiago Abascal odmah je nakon presudio ECJ-a istaknuo kako Španjolska ne bi trebala djelovati u skladu s tom presudom.
Konzervativni Vox, koji je na posljednjim izborima zauzeo 52 mjesta u Kongresu, treća je najveća stranka u Španjolskoj i zabilježila je porast podrške u posljednjih godinu dana. Stranka poziva na povratak ovlasti iz Bruxellesa nacionalnim vladama, ali još nije javno podržala Spaxit.
Unatoč tome, Vox je, prema tvrdnjama nekih medija, izložen pritisku svojih temeljnih organizacija da podrže referendum o izlasku iz Europske unije.
Inače, ogorčenje u Španjolskoj dolazi samo nekoliko dana nakon što je Vrhovni sud u Poljskoj upozorio da bi ta zemlja mogla napustiti EU zbog reforme pravosuđa koju želi provesti, a Europska unija joj se protivi.
“Suprotnosti poljskog zakona i prava EU vjerojatno će dovesti do intervencije institucija EU-a vezano za kršenje ugovora iz EU-a, a dugoročno će dovesti do potrebe napuštanja Europske unije”, kazao je poljski Vrhovni sud.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/express.co.uk