Broj djece koja u Njemačkoj žive u siromaštvu je unatoč povoljnim gospodarskim kretanjima porastao što se povezuje s velikim brojem maloljetnih migranata koji su pristigli u Njemačku, pokazala je u utorak studija Gospodarsko-sociološkog instituta (WSI) objavljena u Düsseldorfu.
“Stopa siromaštva među djecom je između 2014. i 2015. porasla za 0,7 posto te sad iznosi 19,7 posto”, stoji u studiji WSI-ja koji blisko surađuje sa sindikatima bliskoj Zakladi Hans Boeckler.
Prema studiji više od 2,5 milijuna djece živi u domaćinstvima koja slove kao siromašna ili im prijeti siromaštvo. Kao siromašna obitelj slovi ona kojoj na raspolaganju stoji manje od 60 posto prosječnog primanja.
Za obitelj s dvoje djece ispod 14 godina granica siromaštva je 2015. bila na 1978 eura mjesečnog neto prihoda.
Porast broja djece koja žive u siromaštvu povezuje se i s velikim brojem maloljetnih migranata koji su u zadnje vrijeme pristigli u Njemačku.
Siromaštvo kod djece je isto tako prisutnije u obiteljima useljenika što se odražava i na stopu siromaštva po regionalnim podjelama. Najviše siromašne djece živi u gradovima-saveznim državama Berlin i Bremen gdje je i udio stranaca mnogo viši nego u ostatku zemlje. Ondje oko 30 posto djece živi u obiteljima koje slove kao siromašne. Najmanje siromašne djece živi u južnim pokrajinama Bavarskoj i Baden-Wuertembergu.
Među siromašnom djecom stranog porijekla najviše je one čije obitelji potječu iz Afrike, njih gotovo 50 posto. Među siromašnom djecom stranog porijekla, 32 posto se vode kao djeca čije obitelji dolaze s “područja bivše Jugoslavije”.