1964. godine Savezni zavod za statistiku Yugoslavije pokrenuo je općenito istraživanje žrtava Drugog svjetskog rata na području Jugoslavije. Priča je vezana za pokušaj dobivanja reparacije od Njemačke. Taj sveobuhvatni popis je na veliko zaprepaštenje vlasti srušio mit o 1,7 milijuna žrtava na području Jugoslavije. Za područje Jasenovca, uključujući i Staru Gradišku, dobiven je broj od 59 tisuća žrtava. To je izazvalo šok, s obzirom da se najčešće spominjalo 700 tisuća žrtava.
Gdje je građa?
Fondovi arhiva vojske Srbije, u nekadašnjem Arhivu Vojnoistorijskog instituta JNA koji je formalno bio savezna ustanova. Prema svim arhivističkim pravilima to bi gradivo s obzirom na mjesto nastanka trebalo biti vraćeno Hrvatskoj, no već i činjenica da je nekadašnja savezna ustanova jednostavno pretvorena u ustanovu Vojske Srbije pokazuje kakva su stajališta Republike Srbije po tom pitanju.
Hrvatska jest opetovano tražila povratak arhivskog gradiva, no s obzirom na odbijanje Srbije to do sada nije bilo moguće napraviti.
A kako stvari stoje – i od sada!
Jedan od uvjeta Srbiji za pristup EU morao bi biti – povrat gradiva.
I sto govore o Jasenovcu Srbijanci kod kojih je arhivska građa?
Na teletekstu RTS TV-a stoji 803 000 – kada treba. I to sustavno i neprekidno gleda i cijela Srbija i Region. A ako to nije dosta tu su okrugli stolovi, Dare iz Jasenovca, Pokolji u Dvoru… izložbe u New Yorku, Muzeji Genocida u Beogradu, portali, novine, komentari, ..
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.