Ministar Zdravko Marić je, od dobro upućenih izvora prema tvrdnjama Glasa Istre, premijera Andreja Plenkovića uvjerio da se radi o previše rizičnom poslu koji bi mogao ugroziti državnu banku te insistirao na drugim modelima za rješavanje krize. Nakon što je situacija eskalirala do usijanja, ipak je prihvaćeno rješenje koje je prvotno predlagao Uljanik, jedino je kao kolateral banci država dala jamstva.
IDS, SDP i Vlada Andreja Plenkovića složni: ‘Uljanik treba spašavati’
Punih deset dana trajalo je izvanredno stanje u pulskom i riječkom brodogradilištu. Cijelo to vrijeme na raznim se adresama tražilo rješenje koje će Uljaniku osigurati novac za isplatu zakašnjele plaće, ali i kratkoročnu likvidnost koja će škverovima omogućiti preživljavanje do ulaska u program restrukturiranja.
Javnost vjerojatno nikad neće saznati što se sve događalo iza zatvorenih vrata, na sastancima s kojih su često curile kontroverzne informacije i dijametralno suprotni zaključci, no ostaje dvojba je li se, da u pozadini nisu stajali određeni politički interesi, do zadovoljavajućeg rješenja moglo doći i puno ranije, kako su pokušali signalizirati neki od sudionika u tom procesu. Na to je ukazivao i predsjednik IDS-a i pulski gradonačelnik Boris Miletić.
Uljanik i IDS: 14 direktora koji su drmali brodogradilištem
Neslužbeni izvori tvrde da je Uprava Uljanika u četvrtak, 23. kolovoza, u neformalnim razgovorima s predstavnicima Vlade predložila da se novac osigura otpuštanjem depozita i da kao zamjenski kolateral ponudi upis založnog prava prvog reda na tanker koji se gradi u brodogradilištu 3. maj. Ideju je, prema izvoru bliskom cijelom procesu, podržao ministar gospodarstva Darko Horvat, a Upravi Uljanika je dan signal da uputi zahtjev prema HPB-u. Uprava društva je, prema dokumentu kojeg imamo, u petak 24. kolovoza uputila zahtjev da se razroči depozit.