Neto dobit HPB-a pala 44 posto, porasla operativna dobit

Zahvaljujući akvizicijama novih klijenata i racionalnom upravljanju troškovima, operativna dobit Hrvatske poštanske banke (HPB) u prvom polugodištu porasla je za 40,1 posto u odnosu na isto razdoblje 2013., na 155,6 milijuna kuna, stoji u izvješću te banke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, nakon nove regulative, kojom su od listopada 2013. pooštreni kriteriji za formiranje rezerviranja, Hrvatska narodna banka je u lipnju ove godine dala nova tumačenja regulative.

U skladu s tim, HPB je u prvom polugodištu formirao troškove rezerviranja koji su više nego udvostručeni u usporedbi s istim razdobljem 2013. i iznose 123,6 milijuna kuna. Kako ta rezerviranja terete 80 posto operativne dobiti, neto dobit iznosi 34,4 milijuna kuna, što predstavlja smanjenje od 43,9 posto, stoji u izvješću banke.

Najznačaniji doprinos rastu operativne dobiti dao je rast neto kamatnog prihoda za 19,9 posto, zahvaljujući višoj razini kredita, ali i ugovaranju povoljnih izvora sredstava. To se očituje u rastu kamatnog prihoda za 5,9 posto i padu kamatnog troška za 7,8 posto. Imovina HPB-a porasla je u prvih šest mjeseci 4,2 posto, na 19,1 milijardu kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bruto krediti porasli su za 1,9 posto ili 255 milijuna kuna, a kreditna aktivnost je pritom bila primarno usmjerena na nefinancijske gospodarske subjekte pa je u tom segmentu kreditiranje poraslo 7,2 posto. Rast je ostvaren i u segmentu kredita stanovništvu, za 2,7 posto, unutar kojih se ističu stambeni krediti s rastom od 3,7 posto.

Kako je početkom 2014. došlo do promjena u razini određenih naknada za platno-prometne poslove, posebice vezane za socijalne i mirovinske transfere, ukupni su prihodi od naknada smanjeni za 9,4 posto, a istodobno su smanjeni i povezani troškovi naknada.

Unatoč nastavku ulaganja i širenju poslovne mreže, opći i administrativni troškovi te amortizacija porasli su za minimalnih 1,1 posto, a HPB je nastavila poboljšavati C/I pokazatelj efikasnosti poslovanja, koji je na kraju prvog polugodišta iznosio 57,2 posto, dok je lani bio 62,5 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.