Njemačka vlada još nije donijela odluku o mogućem produljenju prijelaznog pravila o ograničenom pristupu njemačkom tržištu rada za državljane Republike Hrvatske, ali su ta ograničenja u međuvremenu minimalna, priopćilo je u utorak njemačko Ministarstvo rada i socijalne skrbi.
Krajem lipnja ističe prijelazno razdoblje, odluka o produljenju ograničenja još nije donesena
“Još nije donesena odluka o produljenju prijelaznog razdoblja u kojem vladaju ograničenja, ali želim istaknuti kako postoje mnogi izuzeci koji omogućuju rad u Njemačkoj brojnim kategorijama radnika s hrvatskim državljanstvom”, priopćila je glasnogovornica Ministarstva rada i socijalne skrbi odgovarajući na upit Hine.
Krajem lipnja 2015. istječe dvogodišnje prijelazno razdoblje ograničenog pristupa njemačkom tržištu rada, koje je stupilo na snagu ulaskom RH u Europsku uniju 1. srpnja 2013. Njemačka može, kao što je to učinila s prijašnjim novim članicama EU-a, produljivati to razdoblje do najviše sedam godina po ključu “2+3+2”. Odluka o eventualnom produljenju ove faze još nije donesena.
“Njemačka ovu odluku Europskoj komisiji mora priopćiti najkasnije do 30. lipnja 2015.”, priopćeno je iz Ministarstva rada i socijalne skrbi.
U istom priopćenju se navodi kako i sadašnja pravila mnogobrojnim kategorijama radno sposobnog stanovništva RH omogućuju pristup njemačkom tržištu rada.
Ograničenja postoje samo za niskokvalificiranu radnu snagu
“Od samog početka uvođenja prijelaznih pravila od ograničenja su bili izuzeti akademski obrazovani zaposlenici s radnim mjestom koje odgovara njihovom stručnom obrazovanju, naučnici kao i sezonski radnici”, kaže se u priopćenju ministarstva. To znači da ove kategorije za zapošljavanje u Njemačkoj ne trebaju dozvolu za rad.
Za ostalu srednje i niže kvalificiranu radnu snagu je doduše i dalje potrebna dozvola za rad lokalnog ureda za zapošljavanje, ali za građane RH ne vrijedi klauzula koja u pravilu ograničava izdavanje dozvola za rad.
“Za zaposlene u zanimanjima za koje je potrebno stručno školovanje u trajanju od najmanje dvije godine je doduše i dalje potrebno izdavanje radne dozvole, no više ne postoji pravilo po kojem poslodavac prvo mora dokazati da mu za navedeno radno mjesto na raspolaganju ne stoji kandidat s njemačke burze rada”, kaže se u priopćenju u kojem se zaključuje kako u međuvremenu ograničenja praktički vrijede samo za jednu usku skupinu radnika iz Hrvatske.
“Osjetna ograničenja pristupa njemačkom tržištu rada trenutno postoje samo za niskokvalificiranu radnu snagu i to izvan okvira sezonskog zapošljavanja”, zaključuje se u dopisu njemačkog Ministarstva rada i socijalne skrbi.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/h
Photo: fah