Kako je novac za pomoć ‘malima’ dospio u Agrokor?

Foto: Fah

Fondovi za gospodarsku suradnju osnovani su prije šest godina, u početku je ideja bila vrlo ambiciozna jer se trebalo olakšati ulaganje u male i srednje tvrtke stradale u krizi, i to kombinacijom ulaganja privatnog i državnog novca. Bolje upućeni odmah su pretpostavili da će ta kombinacija biti i dobra podloga za manipulacije, navodi Lidija Kiseljak u Večernjem listu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Informacija koja se pojavila neki dan, o novcu preusmjerenom prema Agrokoru, ima najmanje razmjere tih manipulacija. No kako se spominje ime aktualnog Agrokora, odmah je stvorena slika o prijevari.

Veće su tegobe tih fondova bile što su u početku dobivali milijunske naknade, što su ulagali u promašene projekte poput Centar banke i najvažnije – što se osnivanjem takvih fondova privatnom ulagaču učinilo poželjnim da uloži u taj fond, jer za jednu kunu uloženog novca može u neki od svojih projekata dobiti dvije kune, s obzirom na to da u istom omjeru ulažu privatni ulagači i država.

Oplođivanje novca

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lani je novac iz Nexusa, jednog od društava koja upravljaju FGS-om, umjesto u Zagreb Montažu i hotele Plat završio u Agrokoru.

Za ta dva ulaganja dobiveno je odobrenje Povjereničkog odbora u kojem sjede predstavnici privatnih ulagača i države, a za svako ulaganje Nexus je osnovao posebno društvo preko kojeg će se ulaganje realizirati. Osnivanje posebnih tvrtki za pojedini projekt u koji se ulaže i svjetska je praksa kada je riječ o fondovima rizičnog kapitala, jer tako se smanjuje potencijalni rizik na ostatak fonda. Kako objašnjava Marko Lesić iz Nexusa, u oba slučaja na trgovačkim društvima u (su)vlasništvu fondova pojavio se višak novca jer u jednom trenutku Zagreb Montaža nije trebala sav novac prethodno odobren od Povjereničkog odbora, kao ni hoteli Plat koji tada još nisu dobili sve dozvole pa ni gradnja nije mogla početi.

– Zato smo taj višak, da ne stoji na računu, kratkoročno plasirali u Agrokor, koji je izrazio interes za kratkoročnom pozajmicom, a za koji su sve tadašnje analize pokazivale da je poslovanje dobro. Novac smo plasirali uz kamatu od šest posto i osigurali se kolateralom – kaže Lesić dodajući da to nije jedini slučaj u kojem su ‘oplodili’ višak novca na čekanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pa su tako prije tri godine preko druge tvrtke u vlasništvu fonda, koja je čekala početak ulaganja u Dalekovod, novac kratkoročno uložili u novčani fond. Za takva ulaganja ne treba odobrenje Povjereničkog odbora. Tako nam, naime, tvrdi većina sudionika na tržištu, no izgleda da će se na točno tumačenje zakona morati pričekati.

Na tržištu se pak više govori o tome kako je priča o Nexusu namjerno plasirana jer je njihov portfelj dosadašnjih ulaganja značajan te je netko možda već “bacio oko” i razmišlja o preuzimanju

I mirovinski fondovi ulažu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U početku je bilo pet FGS-ova, no Nexus je prije nekoliko godina preuzeo Alternative pa su sada četiri. Borislav Škegro, koji je i idejni začetnik FGS-ova, drži Quaestus koji je, primjerice, uložio u Spačvu, Fragariju…, a rade još Prosperus koji je orijentiran na turizam i Honestas.

Prvotni šok zbog njihova rada dogodio se već u prvoj godini kada su samo na temelju naknada zaradili milijunske iznose, koje im je poslije drastično smanjio tadašnji ministar Gordan Maras. Tada se i najviše saznalo o njihovu radu. Primjerice, da su u dvije godine uložili u sedam tvrtki koje su trebale pomoć, ali da su istodobno nagrađeni naknadom od čak 34 milijuna kuna, navodi Večernji list.

Agrokorove kompanije još jednom odgodile objavu revidiranih izvješća za 2016.

Belje, Vupik, PIK Vinkovci i Žitnjak u petak su izvijestili da neće objaviti financijska izvješća za 2016. godinu u ranije najavljenom roku do 31. srpnja, jer revizori do tada neće stići završiti posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U gotovo istovjetnim obavijestima tih Agrokorovih tvrtki kaže se kako revidirana financijska izvješća za 2016. godinu neće biti objavljena u ranije navedenom roku, s obzirom da ih zbog složenosti i opsega posla, tvrtke i ovlašteni revizori nisu dovršili.

U obavijestima se podsjeća kako je 14. lipnja objavljeno da zbog izuzetnog opsega posla i znatne složenosti poslova novoimenovani revizori neće biti u mogućnosti provesti reviziju u rokovima koji su bili predviđeni prilikom njihova imenovanja, već je prema tadašnjim predviđanjima najavljeno da će revidirana financijska izvješće za 2016. godinu biti objavljena do 30. odnosno 31. srpnja, a izvješća za prvi kvartal i drugi kvartal 2017. godine istovremeno i to najkasnije do 31.08.2017. godine.

I Ledo i Tisak ne stižu u roku s revidiranim izvješćima

Ledo i Tisak pridružili su se Belju, Vupiku, PIK-u Vinkovci i Žitnjaku koji su izvijestili da neće objaviti financijska izvješća za 2016. godinu u najavljenom roku do 31. srpnja, jer revizori do tada ne stignu završiti posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.