Na trosatnoj sjednici saborskog Odbora za gospodarstvo resorni ministar Darko Horvat i Vladin izvanredni povjerenik Fabris Peruško podnijeli su izvješće o poslovanju Agrokora, javlja HRT.
Ministar Darko Horvat je na početku sjednice saborskog Odbora za gospodarstvo podsjetio na činjenice koje su dovele do toga da će na ročištu, zakazanom za 4. srpnja, vjerovnici odlučivati o nagodbi u Agrokoru. Iako je riječ o privatnoj kompaniji za čije su vođenje bili odgovorni tadašnja uprava i vlasnik, prateći eskalaciju krize u Agrokoru, Vlada je identificirala ogromne sistemske rizike koji mogu zaprijetiti stabilnosti cjelokupnog gospodarstva u slučaju naglog urušavanja tog velikog sustava, naveo je. Naglasio je i da je od jučer hrvatski pravni okvir, odlukom Vijeća EU-a, postao dijelom pravne stečevine EU. Vijeće taj zakon prihvatilo s 27 glasova za.
“To znači da će se od sada u svim državama EU bilo koji postupak koji bi bio povezan s imovinom Agrokora voditi u okviru našeg zakona. Dakle Vlada RH je stvorila kvalitetan, europski okvir kako riješiti problem, a sve nakon toga je u rukama Trgovačkog suda, jer sud je taj koji vodi proces, kao i rukama samih vjerovnika, koji su putem Privremenog vjerovničkog vijeća nakon 14 mjeseci pregovora jednoglasno prihvatili prijedlog nagodbe”, kazao je Horvat. Dodao je da uspješan završetak nagodbe pokazuje zrelost i Vlade i suda i vjerovnika, kao i ponovno vraćanje povjerenja u institucije svih koji su bili uključeni u taj proces.
Peruško: Uspješna nagodba pokazat će da društvo ima dovoljno socijalnog kapitala za rješavanje krize
Izvanredni povjerenik za Agrokor Fabris Peruško izjavio je kako će uspješan završetak nagodbe u koncernu pokazati da društvo ima dovoljno socijalnog kapitala da kriznu situaciju, koja je mogla imati izuzetno negativne posljedice na Hrvatsku i cijelu regiju, može riješiti na dobar način.
“Taj se socijalni kapital izražava u reakciji Vlade kao i svih koji su bili uključeni u problem – prije svega zaposlenika, dobavljača te lokalne banke koje su u početku priskočile u pomoć sa svojim kreditima”, poručio je.
Predstavljajući sadržaj prijedloga nagodbe Peruško je među ostalim rekao i da je postupak izvanredne uprave pokrenut kako bi spriječio prelijevanje posljedica urušavanja koncerna na ostatak hrvatskog gospodarstva, kao i gospodarstva susjednih zemalja u kojima Agrokor posluje.”Ukoliko 4. srpnja vjerovnici izglasaju nagodbu i ukoliko nagodba izdrži sva propitivanja koja su još pred njom te postane pravomoćna, moći ćemo pristupiti provedbi nagodbe u djelo. Time će započeti posljednja etapa saniranja kolapsa Agrokora, čime bi postupak izvanredne uprave trebao biti uspješno doveden do kraja”, ustvrdio je Peruško.
Zamjenica izvanrednog povjerenika Irena Weber na Odboru je pozvala vjerovnike da dođu na ročište za glasovanje o nagodbi. Tražbine je u ovom postupku, kako je navela, prijavilo oko 5.700 vjerovnika, od kojih je nešto manje od 2.500 onih najmanjih, mikro poduzetnika i OPG-ova isplaćeno u cijelosti.
“To znači da bi o nagodbi moglo glasati preko tri tisuće vjerovnika i mi smo sa svoje strane, i u suradnji s Trgovačkim sudom, učinili sve i, i dalje činimo sve da im omogućimo uvjete za ostvarivanje toga prava”, rekla je Weber.
Što se izglasavanja nagodbe tiče, većinu osporavanja i prijepora, s izuzetkom osporavanja grupe Adris, uspješno smo riješili kroz pregovore o nagodbi, navela je Weber napominjući kako je tekst nagodbe o kojem će se glasati dobio podršku vjerovnika koji predstavljaju oko 85 posto svih tražbina s pravom glasa te očekuje i nada se da će nagodba biti izglasana.
Weber je kazala i kako su operativni timovi u svim operativnim kompanijama u suradnji s revizorom KPMG-om do ovog trenutka identificirali više od 70.000 koraka koje se mora obaviti tijekom implementacije nagodbe – od osnivanja zrcalnih društava i prebacivanja imovine na njih, do prebacivanja svih tipova ugovora sa zaposlenicima, dobavljačima i svim poslovnim partnerima.
Premijer Andrej Plenković na sjednici Vlade potvrdio je da je Zakon o izvanrednoj upravi u društvima od posebnog državnog interesa, tzv. lex Agrokor, uvršten u pravnu stečevinu Europske unije.
Tekst se nastavlja ispod oglasa