Predsjednik Vlade Tihomir Orešković ocijenio je u četvrtak da bi LNG terminal bio od velike koristi Hrvatskoj te rekao da se nije sastao s predstavnicima konzorcija koji su danas istaknuli namjeru gradnje terminala i energetskog čvorišta na Krku.
Upitan na konferenciji za novinare nakon sjednice Vlade podržava li Vlada namjere konzorcija i preklapa li se to s njezinim planovima za LNG na Krku, Orešković je rekao da je energetika jedno od ključnih područja te je što prije potrebno napraviti novu energetsku strategiju.
Navodi i da je u pogledu LNG-a imao dva sastanka, ali ne i s kanadskim konzorcijem.
Našao se, kaže, s predstavnicima Litve te s bivšim poljskim predsjednikom Donaldom Tuskom koji su mu rekli da im je cijena plina pala za 30 posto čim su pokrenuli LNG.
Stoga bi LNG za Hrvatsku, ustvrdio je, za Hrvatsku bio veliki plus, a pritom navodi plutajući LNG.
Što prije aktiviramo tu investiciju, a ja mislim da će biti plutajući terminal, to će ubrzati naš dolazak na tržište, rekao je Orešković.
Znamo da Europa traži diverzifikaciju (dobavnih pravaca) i mislim da tu možemo igrati veliku ulogu za Europu, dodao je.
Predstavnici grupe stranih investitora predvođenih kanadskim Pulsat Capitalom i BSH Grupom koji od Krka namjeravaju napraviti energetsko središte “Krk energy hub” vrijedno 4,7 milijardi eura i zaposliti 1800 ljudi, u četvrtak su poručili kako je kupovina zemljišta za tu namjenu pri kraju te su hrvatsku Vladu pozvali da podrži njihov projekt. Stvar je utoliko zanimljivija, jer hrvatska Vlada na istom mjestu, kroz tvrtku LNG Hrvatska namjerava graditi LNG terminal.
Strani investitori, međutim, ističu da država ne može graditi na tuđem zemljištu odnosno da preko tvrtke LNG Hrvatska planira graditi LNG terminal na tuđoj zemlji.
Iz tvrtke LNG Hrvatska kažu pak da su kanadski investitori propustili priliku javiti se na natječaje te tvrtke koja je promotor i nositelj projekta gradnje LNG terminala na Krku, na kojima su mogli iskazati interes za ulazak u taj projekt te da ne znaju kako “netko ima razloga boriti se s Republikom Hrvatskom i Europskom komisijom” oko izgradnje LNG terminala na Krku.
Izvor: narod.hr/h
Photo: fah