Prijedlog državnog proračuna za 2015. HDZ-ov zastupnik i bivši ministar financija Ivan Šuker komentirao je riječima: “Drži vodu, dok majstori odu”.
“Nažalost je tako, jer ako pogledate smjernice fiskalne politike, takav uradak se nikada nije dogodio u Hrvatskoj. Kad pogledate prijedlog državnog proračuna, vidjet ćete da ova Vlada nema više prostora bilo što učiniti na prihodovnoj strani, a rashodovna strana je smiješna. Ne možete ništa smanjiti ako prethodno niste ništa ispregovarali, promijenili dokumente koji postoje”, kazao je Šuker novinarima u Saboru.
Upozorio je da predloženi proračun ne odgovara na pitanje tko će pokriti 2,1 milijardu kunu gubitaka u zdravstvenom sustavu iz ove godine.
“To naprosto ukazuje da je ovaj proračun napravljen kao što je rađen i prošle godine, da se načelno svidi Europskoj komisiji, prikaže manji deficit, a na kraju godine će tako i tako netko drugi s Europskom komisijom pregovarati, jer oni vjerojatno više neće biti na vlasti”, uvjeren je Šuker.
Na pitanje znači li to da u srpnju očekuje snižavanje plaća, Šuker je upozorio da su smjernice fiskalne politike u suprotnosti s onim što govore premijer i ministar financija.
Oni su rekli da su ove izmjene poreza na dohodak išle prema tome da se povećaju plaće hrvatskih građana, u smjernicama fiskalne politike piše da će se time rasteretiti cijene rada, prema tome, to su dvije dijametralno suprotne izjave u dva različita dokumenta Vlade RH.
Smiješnom je nazvao činjenicu da je Vlada u smjernicama išla s pogodbenim oblikom, odnosno što navodi da će, ako se ne ostvare planirane uštede, ići na rezanje plaća.
“Naprosto nema sustava politike i definitivno je sigurno da u recesijskim godinama jedini proračun koji je stvarno imao rezove je onaj iz 6. mjeseca 2009., kada je proračun smanjen za 9 milijardi kuna, a ostalo su sve stilske igre onih koji ne znaju napraviti reforme. Proračun se bez strukturnih reformi ne može smanjiti”, poručio je Šuker.
Očekuje da će izmjene poreza na dohodak proizvesti “udar na one koji su najslabiji, a to su djeca”, a za kompenzacijske mjere kojima Vlada namjerava ublažiti gubitak lokalne samouprave kazao je kako tek treba vidjeti koliko donose novca.
“Ja nisam vidio prijedlog, no s obzirom na najave, jasno je da će jedinice lokalne samouprave ostati bez 1,7 milijardi, a kad znate da se iz tih sredstava financira osnovno i srednje školstvo, zdravstvo, socijalna politika i predškolski uzrast, vatrogastvo, onda je jasno da je to nažalost udar po onima koji su najslabiji, a to su djeca”, uvjeren je Šuker.