Prošli tjedan u Istanbulu održana je opća skupština Europskog udruženja zajedničkih garantnih udruženja (AECM) s temom „Uklanjanje barijera: jamstva – međunarodna perspektiva“, koju je svečano otvorio Nurettin Canikli, turski ministar trgovine i carina, zajedno s José Fernandom Figueiredom, predsjednikom AECM-a i ostalim visokim uzvanicima, a na kojoj je bila i Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO).
HAMAG-BICRO pozvan je da predstavi svoj jamstveni program EU početnik i Pismo namjere kao temeljni instrument poticanja rizičnijih start-up projekata u Republici Hrvatskoj.
“Drago nam je što je naš instrument Pismo namjere prepoznat među svjetskim stručnjacima. Radi se o unaprijed izdanom jamstvu, tzv. pre-guarantee, gdje HAMAG-BICRO analizira poslovni plan i izdaje pismo namjere prije dolaska poduzetnika u poslovnu banku. Na taj način HAMAG-BICRO uvelike olakšava pristup financiranju poduzetnika početnika kod poslovnih banaka koje učestalo navode probleme nedostatka instrumenta osiguranja kao i nedostatka financijskih pokazatelja. Maksimalno jamstvo koje izdajemo na taj način je do 3 milijuna kuna i do 80% glavnice kredita gdje polovicu izdanog jamstva pokriva EIF u vidu prvoklasne triple A kontragarancije. Pismo namjere vrijedi šest mjeseci od izdavanja, a HAMAG-BICRO pri tome uzima isključivo zadužnice kao instrument osiguranja”, kazao je član Uprave HAMAG-BICRO Goran Becker.
Na skupštini u Istambulu predstavljeni su novi programi EU, Horizon 2020 i COSME, uz primjere dobre prakse zemalja sudionica. Osim zemalja članica istoj su prisustvovali predstavnici SAD-a, Kanade, Brazila, Japana, Južne Koreje i Malezije, predstavnici Europske komisije kao i predstavnici multilateralnih organizacija – Europskog investicijskog fonda (EIF), Svjetske banke i OECD-a. Izdvojeno je kako će Europska unija izdvojiti 2,3 milijarde eura za unaprjeđenje konkurentnosti sektora malog i srednjeg poduzetništva i obrtništva kroz program COSME.
AECM broji 40 institucija iz 20 zemalja članica unutar Europske unije zajedno s Rusijom, Turskom i Crnom Gorom. Udruga zastupa zajednički interes članica prema Europskim institucijama, Europskoj komisiji, Europskom parlamentu, Europskom vijeću, ali i multilateralnim organizacijama – Europskoj investicijskoj banci, Europskom investicijskom fondu i Svjetskoj banci. Članice ove značajne udruge su jamstvene institucije uzajamnog karaktera, privatne institucije, kao i javne jamstvene institucije. Sve članice izdaju jamstva za male i srednje poduzetnike i obrtnike, olakšavajući im pristup financiranju izdavanjem jamstava za kvalitetne poduzetničke kredite kod poslovnih i razvojnih banaka. U 2013. članice AECM-a imale su 76 milijardi eura jamstava u svom portelju te su izdale 25 milijardi eura novih jamstava.
Tekst se nastavlja ispod oglasa