U slovenskoj kranjskoj kobasici i hrvatska svinjetina

Spor sa Slovenijom oko toga smiju li hrvatski mesoprerađivači proizvoditi “kranjsku kobasicu” još nije sasvim riješen, a zanimljivo je priznanje najpoznatijeg slovenskog kobasičara Antona Arvaja da svinjetinu za svoje kranjske kobasice kupuje i u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Domaća je svinjetina bolja od uvozne, ali je naših svinja premalo jer proizvedemo onoliko koliko manja farma u Nizozemskoj. Zato meso uvozim, većinom iz Austrije, Njemačke i Hrvatske”, kazao je Arvaj (75), poduzetnik iz Britofa kod Kranja, za portal slovenskog Telekoma.

Slovenija je u Europskoj uniji zaštitila kranjsku kobasicu kao svoj proizvod sa zaštićenim zemljopisnim podrijetlom te prije 2 godine tražila da se u Hrvatskoj zabrani prodaja kobasica pod tim imenom iako se one u Hrvatskoj tradicijski proizvode. Na to je Hrvatska podnijela prigovor, a spor još nije riješen.

Arvaj se smatra veteranom među slovenskim mesoprerađivačima, a osobito je popularna njegova kranjska kobasica. Njegova tvrtka godišnje preradi 10.000 svinja, od čega samo 1000 iz domaćeg uzgoja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Naše svinjogojstvo je preslabo, a niti cijenama nismo konkurentni”, kazao je Arvaj u razgovoru za portal.

Tajnu svog uspjeha tumači tradicijskim načinom prerade i dobrom sirovinom, a ustraje na izvornim starim recepturama.

“Kranjska kobasica u Sloveniji se radi od 1896. godine, ali se recept s godinama mijenjao. I mi smo tako prije nekoliko godina u kranjsku kobasicu počeli dodavati govedinu, ali smo se potom opet vratili izvornom receptu po kojemu u njoj smiju biti samo svinjsko meso i začini”, kazao je Arvaj, ponosni vlasnik najviše nagrada za najkvalitetniju kranjsku kobasicu na tradicijskom “festivalu kranjske kobasice” koji se održava jednom godišnje, a okuplja proizvođače iz cijele Slovenije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.