Željko Kardum: Pregovarači iz Esplanade nisu shvatili jednu stvar

Analitičari Citi Reasearcha tvrde da su investitori suočeni s najvećim geopolitičkim rizikom u zadnjih 25 godina, piše HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navode četiri glavna faktora koja će nas dovesti do onog što zovu ‘tipping pointom’. ‘Tipping point’ je zapravo naziv knjige iz 2000. godine The Tipping Point: Kako male stvari mogu napraviti velike promjene. ‘Tipping point’ može se prevesti kao efekt lavine, ili kap koja prelijeva čašu.

Kap koja prelijeva čašu

Analitičari Citi Reasearcha tvrde da je situacija sada zaista takva da je dovoljna mala kapljica koja može poremetiti cijeli financijski poredak. Navode četiri glavna izvora te krize:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Četiri faktora globalnog investicijskog rizika:

1. Sukob Rusija-Ukrajina,
2. Situacija između ISIL-a i Sirije
3. Eskalacija napetosti u Južnom kineskom moru
4. Slabe i odumiruće države

“Taj rizik nastao je iz cijele geopolitičke situacije koja je puno složenija nego što se to nama na prvi pogled čini”, objasnio je za Studio 4 HRT-ov gospodarski analitičar Željko Kardum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slabe i odumiruće države, kaže on, nisu samo politički slabe – nego i fiskalno slabe, a njih je sve više. Dakle, ako uzmemo ova tri prva faktora koja smo imali, onda su tu uključene nacionalne države, oružani sukobi, i ono što se naziva izostanak ili slabljenje globalnog političkog svjetskog poretka. Dakle, nema više onih velikih policajaca koji su prevenirali i okončavali te sukobe koji su nastajali negdje u svijetu. Drugim riječima, povećava se nasilje. To nije dobro za financ ije.

Kardum smatra da su za takvu situaciju između ostalog krive ekonomske politike. Države su se okrenule centralnom državnom ekonomskom planiranju, umjetno snižavale kamatne stope i na temelju toga je počeo rasti dug. Posljedica su i valutni ratovi. To znači da ekonomija postaje politika, a onda je samo pitanje kada će doći do oružanih sukoba.

Slabe i odumiruće države izazivaju pogranične krize, migracije, jednu od takvih vidimo i sada – iz Sirije prema Europi. A to je sve posljedica ogromnog rasta duga, kaže Kardum. Kaže da je 2009. godine ukupni svjetski dug za 57 tisuća milijardi dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz ogromnu količinu duga, postanete jako osjetljivi na sitne promjene kamatnih stopa

Objašnjavajući zašto je došlo do tako velikog rasta duga, Kardum kaže da su, u cilju stimuliranja vlastitih gospodarstava, centralne banke snižavale kamatne stope. Novac je postao jeftin, svi su ga posuđivali ne bi li se na taj način potaknulo gospodarstvo.

“I što smo na kraju dobili? Nakon par godina gospodarstvo se nije puno pokrenulo, a ostali smo s nuspojavom – ogromnom količinom duga. Kada imate ogromnu količinu duga, postanete jako osjetljivi na sitne promjene kamatnih stopa. Čim se promjeni kamatna stopa, neki postanu toliko ranjivi da jednostavno kolabiraju, države bankrotiraju, to se događa i u Grčkoj. Cijeli svijet tako postane osjetljiv na ono što prije nije bio, na male pomake u kamatnim stopama, one se pretvaraju u rat i onda s tim krhkim, a globalno povezanim financijskim sustavom svi počivaju na dugu”, objasnio je Kardum. Mala nesavršenost može dovesti do cijelog kolapsa sustava, dodaje.

“Čini mi se da to nisu dovoljno shvatili pregovarači jučer u hotelu Esplanade u dvorani Istanbul. Jer u cijeloj ovoj konstelaciji globalnih financijskih rizika, mislim da uopće nije važno tko će biti predsjednik Sabora niti kako će se podijeliti fotelje, ali jest važno kako će se donijeti i kako će izgledati državni proračun i kako će se restrukturirati hrvatski dug i hoće li doći do sniženja poreznih stopa”, kazao je Kardum na HRT-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.